PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Co z duetem Trzaskowski-Rabiej? Działacz Nowoczesnej przekonuje za współpracą z PO

  • GP    1 grudnia 2017 - 08:45
Warszawa. Co z duetem Trzaskowski-Rabiej? Działacz Nowoczesnej przekonuje za współpracą z PO
Start Pawła Rabieja na prezydenta Warszawy był zapowiedziany latem. (fot.:Paweł Rabiej/facebook.com)

Paweł Rabiej jest nadal adwokatem swojego startu w wyborach samorządowych z Rafałem Trzaskowskim do ratusza Warszawy. - Chcę w Warszawie zmian, jestem pewien, że Rafał Trzaskowski też ich chce - mówił w piątek (2 grudnia) polityk Nowoczesnej.
• Start Rabieja z Trzaskowskim stanął pod znakiem zapytania, gdy Nowoczesna wybrała Katarzynę Lubnauer na nową lider formacji. 

• W ocenie cytowanego polityka przegrana Ryszarda Petru w ostatnią sobotę była zbyt dużą ceną, niewspółmierną do błędów, jakie popełnił w ostatnich miesiącach.

 

Po tym, jak Nowoczesna na szczeblu krajowym wybrała Katarzynę Lubnauer na nowego lidera formacji, podnoszą się pytania o przyszłość porozumienia partii z PO w Warszawie. Lubnauer nie ukrywała, że nie jest zwolenniczką porozumienia o starcie duetu Trzaskiwski-Rabiej do Ratusza. Po sobotniej (25 listopada) konwencji liczy na renegocjację współpracy w samorządzie na linii PO-Nowoczesna.

Czytaj też: PO wybierze szefów regionów i powiatów

Do stanu niepewności, który pojawił się wobec współpracy opozycji w stolicy odnosił się w piątek (1 grudnia) sam zainteresowany Paweł Rabiej. Polityk był gościem radia RMF FM.

- Jestem przekonany, że sama Platforma Obywatelska nie wygra wyborów w Warszawie - zaczynał ocenę sytuacji na rok przed wyborami Rabiej. - PO i Nowoczesna to inna konfiguracja polityczna - i takiej formacji koalicyjnej Rabiej wieszczy większe szanse na wejście do ratusza.

- Ja chcę w Warszawie zmian, jestem pewien, że Rafał Trzaskowski też ich chce. Razem jesteśmy w stanie je przeprowadzić - przekonywał polityk.

Taka ocena i jawne wspieranie porozumienia, które zawarli Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru na finiszu rządów Petru w partii, może podnosić pytania o stosunek Pawła Rabieja do nowej przewodniczącej. Katarzyna Lubnauer nie ma bowiem w partii bardzo silnej pozycji, co pokazał wynik wyborczy w sobotę. Lubnauer pokonała Ryszarda Petru 9 głosami.

Czytaj też: Komisja weryfikacyjna weźmie na celownik kamienicę Waltzów

Rabiej dopytany o swoją ocenę przyszłości jego formacji stwierdził, że nie ma powodów źle patrzeć na obecną lider.- Trzymam kciuki za naszą przewodniczącą - stwierdził. Nie uciekł też od oceny Ryszarda Petru. Odsuniecie przez konwencję wyborczą lidera Nowoczesnej część opinii publicznej postrzega jako wotum nieufności dla polityka.

- Myślę, że Ryszard Petru poniósł niewspółmierny koszt w stosunku do błędów - konkludował jeszcze niedawny kandydat na prezydenta Warszawy.

Wszystkie oceny preferencji wyborczych Warszawiaków wskazują jasno, że zwycięstwo PO w stolicy jest raczej pewne. Zwłaszcza gdy Platforma wystawia do walki o ratusz posła Rafała Trzaskowskiego.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS dla Radia Zet, którego wyniki opublikowano w pierwszych dniach listopada wynika, że Trzaskowski wygrałby z Patrykiem Jakim oraz Stanisławem Karczewskim z Prawa i Sprawiedliwości. Obaj ci politycy są typowani jako potencjalni kandydaci formacji rządzącej krajem.

W II turze Trzaskowski w starciu z szefem Komisji Weryfikacyjnej cieszyłby się poparciem sięgającym około 53 proc. Patryk Jaki przegrałby, otrzymując 35 proc. głosów. W sytuacji startu Marszałka Senatu polityk PO zdobyłby 52 proc. głosów, natomiast Karczewski miałby 32 proc. poparcia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.