PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa, Gronkiewicz-Waltz: Głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego jest nielegalny

 • PAP/AT    12 kwietnia 2016 - 15:58
Warszawa, Gronkiewicz-Waltz: Głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego jest nielegalny

W niedzielę, w 6. rocznice katastrofy smoleńskiej, na dziedzińcu została odsłonięta tablica ku pamięci Lecha Kaczyńskiego umieszczona na głazie (fot.mswia.gov.pl)

• Głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu urzędu jest nielegalny.
• Prezydent stolicy zapowiada kontrolę.
• Tablicę odsłonięto w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
"Głaz z tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego jest nielegalny, zostanie przeprowadzona kontrola" - poinformowała we wtorek (12 kwietnia) prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W budynku przy pl. Bankowym swoją siedzibę ma prezydent stolicy i wojewoda mazowiecki. W niedzielę, w 6. rocznice katastrofy smoleńskiej, na dziedzińcu została odsłonięta tablica ku pamięci Lecha Kaczyńskiego umieszczona na głazie. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MSWiA Mariusz Błaszczak oraz wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Zdaniem prezydent stolicy upamiętnienie byłego prezydenta w tej formie jest nielegalne. Jak mówiła, miasto "w zasadzie wyraziło zgodę" na tablicę, która miała znaleźć na budynku przy pl. Bankowym. Jedynym zastrzeżeniem było uwzględnienie sugestii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, by na tablicy słowo "poległ", które stosuje się do żołnierzy na polu bitwy, zostało zastąpione słowem "zginął" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

"Potem już się do nas w zasadzie nie odezwano i ta tablica rozumiem, która miała być na budynku, została położona na tym kamieniu. Ona oczywiście w takiej postaci nie jest legalna i (...) będzie taka normalna, jak w stosunku do każdego innego podmiotu kontrola. Będą z niej określone, wyciągnięte wnioski" - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Jak dodała, gdyby postawienie głazu z tablicą "nie było robione tak po kryjomu i szybko, to oczywiście nie byłoby problemu z tym, po tej zamianie słowa poległ na zginął, z upamiętnieniem w tym miejscu osoby prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego".

Pytana o możliwość postawienia pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu, prezydent po raz kolejny powiedziała, że nie ma na to zgody stołecznego konserwatora zabytków.

"Dla mnie ważne jest to, żebym nie przeszła do historii jako ta, która postawiła na Krakowskim Przedmieściu, trudno zresztą powiedzieć, gdzie i jaki pomnik. Od wielu lat pomniki tam nie były dostawiane, ostatni był za czasów PRL-u" - podkreśliła prezydent stolicy.

W niedzielę lider PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że na Krakowskim Przedmieściu, musi stanąć pomnik smoleński oraz pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapowiedział też, że w najbliższych tygodniach zostanie powołany komitet budowy tych pomników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (8)

 • Zofia, 2016-04-14 12:44:31

  Do Anna: Pani Prezydent konsekwentnie dba o to, ażeby jeden zakompleksiony szaleniec nie zaśmiecał Warszawy.
 • Zofia N, 2016-04-14 12:43:14

  Do bb: Pamięć poległych została w należyty sposób uczczona na Powązkach. A Pani Prezydent jedynie dba o to, ażeby jeden zwariowany kurdupel nie postawił drugiemu zwariowanemu pomnika w miejscu gdzie nie życzy sobie tego większość Warszawiaków, w miejscu, którego on z resztą nie jest godzien. To jest... Warszawa, a nie prywatny folwark pisowski. Wystarczy, że już sprofanowano Wawel.  rozwiń
 • ac, 2016-04-13 13:25:05

  Do bb: warto zajrzeć do słownika, co oznacza słowo "poległy"