PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa jak Słupsk. W każdej szkole preambuła Konstytucji RP

 • KDS    30 października 2017 - 21:22
Warszawa jak Słupsk. W każdej szkole preambuła Konstytucji RP
W poniedziałek (30.10) Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy do pierwszej szkoły przekazała tekst preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej (fot. UM Warszawa)

Warszawa idzie śladem Słupska. W poniedziałek (30.10) Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy pierwszej szkole przekazała tekst preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej. Już niebawem dokument ma znaleźć się w każdej z samorządowych placówek.
• Urzędnicy nie ukrywają, że zainspirowali się akcją, jaką w Słupsku rozpoczął Robert Biedroń. 

• Podjął on decyzję, by w każdej samorządowej szkole znalazła się preambuła Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, czyli wstęp do tego dokumentu.

•  W ciągu najbliższych tygodni podobne tablice znajdą się w pozostałych ok. 395 szkołach w Warszawie.

 

Na początku września Robert Biedroń zainaugurował akcję „Konstytucja w każdej klasie. Jak tłumaczył ideę projektu, w ten sposób chce jeszcze bardziej zaangażować młodzież w działania demokratyczne w mieście. Wcześniej prezydent Słupska sam prowadził w słupskich szkołach lekcje demokracji – opowiadał młodzieży o miejskim budżecie. 

Teraz pomysł wyszedł poza granice Słupska. Pierwsza plansza z treścią preambuły zawisła w budynku XXIV Liceum im. Cypriana K. Norwida przy ulicy Obozowej w Warszawie. W ciągu najbliższych tygodni podobne tablice znajdą się w pozostałych ok. 395 szkołach w Warszawie. Preambuła ma trafić do szkół podstawowych i średnich. Ratusz przygotował już projekt, na którym umieścił charakterystyczne dla Warszawy budynki - Pałac Kultury i Nauki oraz Zamek Królewski. 

- Jestem bardzo dumna z inicjatywy samorządu liceum im. Cypriana Norwida, który poprosił nas, aby to właśnie w ich placówce zainaugurować projekt przekazywania szkołom tablic z treścią preambuły. Nad preambułą pracowało wiele osób. Taką szczególną osobą był premier Tadeusz Mazowiecki, który chciał pogodzić różne grupy polityczne - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i dodaje: – Zachęcam do analizy tego ważnego aktu demokracji i kondycji naszego społeczeństwa. Mówmy o Konstytucji, przestrzegajmy jej wartości. Niech to będzie nasz kompas w tych trudnych czasach.

 

- Liceum Cypriana Norwida jest liceum, w którym my uczniowie uczymy się demokracji. Preambuła Konstytucji umieszczona dzisiaj w naszej szkole jest przykładem jak ojcowie naszej demokracji przed dwudziestu laty, potrafili połączyć Polaków. Mamy nadzieję, że będzie ona wykładnią dla kolejnych pokoleń naszych uczniów, którzy będą dbali o poszanowanie wolności, sprawiedliwości i godności ludzkiej – powiedział podczas uroczystości Tomir Domański, przewodniczący samorządu uczniowskiego.

W kwietniu 2017 minęło dwadzieścia lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe obowiązującej obecnie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie obowiązująca ustawa zasadnicza weszła w życie 17 października 1997 roku. Konstytucja ta jest najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Polska Konstytucja złożona jest z preambuły i 13 rozdziałów, podzielonych na 243 artykuły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • POstPOlityka POrtalu, 2017-11-01 15:10:54

  wpolityce.pl/polityka/338886-pompowanie-roberta-biedronia-jako-przyszlego-prezydenta-rp-to-przejaw-skrajnie-infantylnej-postpolityki
 • danderek, 2017-10-31 09:52:28

  Znakomita inicjatywa.Popieram:)
 • ..., 2017-10-31 08:07:55

  Żenujące są te publikacje mające lansować I Dama RP...