PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Kolejna wymiana listów w sprawie pomników smoleńskich

  • PAP/KDS    31 października 2017 - 20:49
Warszawa. Kolejna wymiana listów w sprawie pomników smoleńskich
Poseł Jacek Sasin (fot. youtube.com)

Jacek Sasin, w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r., odpowiada na list wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego i domaga się skierowania wniosków lokalizacyjnych pod obrady Rady m.st. Warszawy.




• Jest ciąg dalszy spor wokół lokalizacji pomników św. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej. 

• Niedawno Jacek Sasin, poseł PiS w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników skierował do przewodniczącej Rady Miasta w Warszawie pismo z prośbą o włączenie pod obrady RM wniosków określających lokalizację monumentów. 

• Teraz podobną prośbę skierował do wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego.

W przesłanym we wtorek (31.10) liście Jacek Sasin, odpowiedział zastępcy Prezydent Warszawy Michałowi Olszewskiemu na jego pismo z 30 października br. Domaga się skierowania wniosków lokalizacyjnych pod obrady Rady Miasta Warszawy.

Wiceprezydent Michał Olszewski w swoim piśmie poinformował, że "Rada m.st. Warszawy Uchwałą nr IX/177/2015 z 9 kwietnia 2015 r. zdecydowała o lokalizacji Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu, który powstanie w miejscu obecnej pętli autobusowej u zbiegu ulic Trębackiej, Moliera i Focha". Jak dodał: - propozycje usytuowania upamiętnień ofiar katastrofy w innych lokalizacjach byłyby sprzeczne z ww. uchwałą, w związku z czym ich realizacja nie jest możliwa bez zmiany stanowiska Rady m.st. Warszawy w tej sprawie.

Czytaj więcej: Jacek Sasin wysyła kolejne pismo w sprawie pomników. Adresatem przewodnicząca Rady Miasta w Warszawie

- W związku z otrzymanym pismem z dnia 30 października 2017 r. pragnę zwrócić uwagę, że wniosek lokalizacyjny Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. złożony w czerwcu 2017 r. nie był kierowany do Prezydenta m.st. Warszawy, a jedynie - zgodnie z przyjętą przez Urząd Miasta procedurą - za pośrednictwem Prezydenta m.st Warszawy do Rady Miasta Stołecznego Warszawy - napisał Jacek Sasin.

Podkreślił, że w części dotyczącej Prezydenta m.st. Warszawy wniosek dotyczył jedynie przygotowania stosownych projektów uchwał i przekazanie ich do rozpatrzenia ich Radzie Miasta.

- Zrozumiałym jest dla Społecznego Komitetu, że zaproponowana przez nas lokalizacja Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. różni się od miejsca wskazanego w uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 kwietnia 2015 r. Stąd też Komitet wystąpił do radnych, aby ci mieli możliwość zmiany swojego stanowiska ze względu na obiektywne przeszkody wstrzymujące powstanie upamiętnienia na wskazanej uprzednio działce. O konieczności podjęcia takiej zmieniającej uchwały Rady Miasta wspomina Pan zresztą w swoim piśmie - wyjaśnił Sasin.

Sasin zwrócił uwagę, że prezydent Warszawy swoją decyzją o nie przekazaniu tego wniosku uniemożliwia podjęcie stosownej uchwały Radzie Miasta. - Pragnę przypomnieć, że Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy wraz ze swoimi zastępcami powinna wykonywać uchwały Rady Miasta, a nie uniemożliwiać podjęcia rozstrzygnięcia przez Radę Miasta - podkreślił Sasin.





REKLAMA




×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Anna, 2017-11-01 13:32:21

    Po pierwszych słowach: "św. Prezydenta" nic dodawać nie trzeba.