PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, mandaty: Nad Wisłą można pić alkohol? Samorząd tłumaczy

  • PAP/AT    19 kwietnia 2016 - 12:20
Warszawa, mandaty: Nad Wisłą można pić alkohol? Samorząd tłumaczy
Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości picie alkoholu jest zabronione na ulicach, placach i w parkach (fot.pixabay.com)

• Prawie 1,4 tys. mandatów za picie alkoholu na bulwarach wiślanych w Warszawie wystawiła policja w 2015 r.
• Z opinii prawnej przygotowanej dla warszawskiego magistratu wynika jednak, że nad Wisłą można spożywać napoje wyskokowe.
We wtorek (19 kwietnia) śródmiejski sąd rejonowy ma ogłosić wyrok ws. legalności picia alkoholu nad Wisłą. Chodzi o sprawę Marka Tatały, który w lipcu 2015 r. nie przyjął mandatu za picie piwa na bulwarach wiślanych między mostami Poniatowskiego a Łazienkowskim. Mężczyzna, posiłkując się m.in. opinią prawną przygotowaną pod koniec 2014 r. dla ratusza, przekonuje, że na brzegach Wisły - poza terenem związanym z komunikacją publiczną (tramwaj wodny) oraz obszarem ulicy (teren pod mostem Poniatowskiego) - można pić alkohol.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości picie alkoholu jest zabronione na ulicach, placach i w parkach.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski pytany we wtorek o spożywanie alkoholu nad Wisłą, powiedział, że miasto jako samorząd lokalny jest zobowiązane do promowania trzeźwości oraz "pewnego stylu bycia i sposobu przebywania nad Wisłą".

Czytaj też: Ograniczenie sprzedaży alkoholu po 22.00 jeszcze nie w ten dzień trzeźwości

"Jak najbardziej uważamy i od początku tak uważaliśmy, że na bulwarach można pić alkohol w punktach gastronomicznych" - powiedział Olszewski.

Z opinii prawnej przygotowanej dla stołecznego ratusza wynika, że bulwar nie wpisuje się w definicję ulicy, która to określa "drogę na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy (...), w której ciągu może być zlokalizowane torowisko tramwajowe".

W uzasadnieniu zdefiniowano także pojęcie "drogi", do którego odwołuje się definicja ulicy. "Zgodnie z tą definicją drogą jest określona budowla wraz z dodatkowymi obiektami i urządzeniami przeznaczona do ruchu drogowego i zlokalizowana w pasie drogowym" - napisano.

Inaczej przepisy interpretuje policja i straż miejska, według których bulwary są częścią ulicy i spożywanie alkoholu jest na nich zakazane. Dlatego - jak poinformował PAP zespół prasowy Komendy Stołecznej Policji - tylko w zeszłym roku policjanci przeprowadzili na bulwarach ok. 2,5 tys. interwencji, w wyniku których za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym nałożono prawie 1,4 tys. mandatów. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 100 zł.

Co ciekawe mandat za picie alkoholu można dostać tylko na zachodnim brzegu Wisły, gdzie znajdują się bulwary; na praskim brzegu - porośniętym krzakami - policja i straż mandatów nie wystawia. "Na praskim brzegu Wisły nie stosuje się postępowania mandatowego wobec osób spożywających tam alkohol, poza terenem na przykład plaż. Tam obowiązują odrębne regulaminy zachowania" - powiedział asp. szt. Tomasz Oleszczuk z zespołu prasowego KSP.

Jak podkreśla Katarzyna Dobrowolska ze straży miejskiej bulwary wiślane są miejscami atrakcyjnymi dla mieszkańców, dlatego są one częściej kontrolowane przez funkcjonariuszy (każdego dnia na terenie całej Warszawy pracuje co najmniej 400 strażników miejskich). Poinformowała, że stołeczna straż miejska dysponuje wyrokami sądowymi skazującymi osoby pijące alkohol na określonym odcinku bulwarów wiślanych, które spełniają wymogi ustawowe.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.