PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Manifestacja przeciwko rasizmowi i przemocy

  • AW/PAP    15 października 2016 - 17:31
Warszawa: Manifestacja przeciwko rasizmowi i przemocy
fot.um.warszawa.pl

• Na pl. Defilad w Warszawie rozpoczęła się manifestacja pod hasłem "Polska przeciwko rasizmowi i przemocy", podczas której zbierane są podpisy pod apelem nawołującym do przeciwstawiania się przemocy.
• To element obchodzonego w sobotę (15 października) Dnia Solidarności z Uchodźcami.
W całym kraju odbywają się spotkania, akcje społeczne, happeningi, pokazy filmów i koncerty. Uczestnicy manifestacji przed PKiN, która zgromadziła kilkaset osób, trzymają transparenty z hasłami: "Uchodźcy mile widziani, nie dla rasizmu", "Każdy inny, wszyscy równi", "Biała Polska tylko zimą".

"Od roku przyzwolenie na przemoc w Polsce narasta. Przyczynami tego są populistyczne wypowiedzi niektórych polityków, które odczłowieczają uchodźców. Drugą przyczyną jest działalność organizacji, które świadomie promują przemoc nawiązując do przedwojennych faszystowskich tradycji. Ta tendencja będzie się nasilać, jeśli się jej nie przeciwstawimy" - podkreśliła Agata Diduszko-Zyglewska z inicjatywy "Chlebem i Solą", która współorganizuje sobotnią manifestację.

Organizatorzy manifestacji przywołali najnowsze dane Prokuratury Krajowej, z których wynika, że rośnie liczba spraw z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych. 10 lat temu prokuratury prowadziły ich kilkadziesiąt; w 2015 r. liczba ta przekroczyła 1,5 tys. Wykrywalność tych przestępstw utrzymuje się na ok. 20 proc. poziomie - informowali w kwietniu w Sejmie przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Apel nawołujący do aktywnego przeciwstawiania się rasizmowi i przemocy podpisało już ponad 200 instytucji i organizacji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: Urząd m.st. Warszawy, teatry (m.in. Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie), muzea (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Instytut Spraw Publicznych, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

– Największa liczba cudzoziemców w skali całego kraju wybiera Warszawę jako miejsce na swój pobyt stały lub czasowy. Z tego powodu stołeczny urząd wspiera inicjatywy, które mogą sprawić, że cudzoziemcy będą współtworzyć Warszawę jako aktywni społecznie i odpowiedzialni za dobro wspólne obywatele identyfikujący się ze stolicą i innymi jej mieszkańcami – mówi Karolina Malczyk, Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.