PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Michał Szczerba przypomina współodpowiedzialność PiS za reprywatyzację

  • GP    6 października 2017 - 08:10
Warszawa. Michał Szczerba przypomina współodpowiedzialność PiS za reprywatyzację
Poseł Michał Szczerba (PO) w czasie demonstracji KOD w 2016 roku. Polityk jest znany z ostrego oceniania obecnego obozu rządzącego. (fot.:facebook.com)

Michał Szczerba (PO) krytykuje działania Patryka Jakiego w Warszawie. Poseł stoi murem za prezydent Warszawy, partyjną koleżanką Hanną Gronkiewicz-Waltz.
• Szczerba przekonywał, że reprywatyzacja nie jest tylko obciążeniem PO. Przypominał, że trzy kadencje temu obecne władze stolicy odziedziczyły ratusz miasta po PiS.

• Polityk podziela opinię Hanny Gronkiewicz-Waltz, że badająca reprywatyzację komisja w Ministerstwie Sprawiedliwości to organ łamiący niezależność samorządu.

 

Wraz z zaostrzającą się sytuacją wokół reprywatyzacji w Warszawie, stołeczni politycy opozycji biorą w obronę ratusz. Poseł PO Michał Szczerba zwracał w piątek (6 października) uwagę, że wiele elementów życia samorządowego stolicy PO odziedziczyła po Lechu Kaczyńskim. Zmarły prezydent Polski, nim został wybrany w 2005 roku, był właśnie samorządowym gospodarzem Warszawy.

- Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zastała w 2005 roku ekipę w ratuszu, którą "meblował" Lech Kaczyński i komisarze nadani przez władzę (PiS) po nim - zwracał uwagę Szczerba w Polskim Radiu 24. Gdy były prezydent Kaczyński opuścił urząd, po nim Warszawą kierowali Mirosław Kochalski i Kazimierz Marcinkiewicz.

W ocenie posła nie można więc całej winy za nieprawidłowości reprywatyzacyjne przypisywać tylko Platformie Obywatelskiej. Na obronę partyjnej koleżanki poseł podnosi, że nie można nie dostrzegać, jak "zmieniła się Warszawa" podczas trzech kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz 

Komisja Weryfikacyjna

Sytuację w stolicy zaogniły kolejne decyzje Patryka Jakiego i działającej w resorcie sprawiedliwości komisji ds. weryfikacji warszawskiej reprywatyzacji. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zdecydował, że nie będzie opiniował wniosku ratusza Warszawy ws. komisji weryfikacyjnej. To niebezpieczny wyrok dla PO, bo pozbawia prezydent Warszawy koronnego argumentu w walce o konstytucyjność komisji weryfikacyjnej.

Więcej o decyzji NSA przeczytasz tutaj.

Cytowany Michał Szczerba uważa, że działanie komisji jest jawnym ingerowaniem w samorząd władzy centralnej i na mocy takiej oceny jest łamaniem autonomii miasta.

Poseł ma też osobisty stosunek do prac tego ciała resortu sprawiedliwości. - Nie podoba mi się sposób prowadzenia komisji weryfikacyjnej. Prace dowodzą niekompetencji jej członków - konkludował poseł.

Prezydent przed komisją się nie stawia

Warszawski samorząd, a wraz z nim cała Polska obserwuje zmagania związane z reprywatyzacją w stolicy. Głównymi aktorami tej batalii są wiceminister Patryk Jaki i Hanna Gronkiewicz-Waltz. Polityk PO unika konfrontacji z komisją, co kosztuje ją kolejne kary finansowe.

W czwartek (5 września) odsłoną sporu była kolejna grzywna nałożona przez Jakiego na prezydent stolicy. Polityk rządowy poszedł dalej w słowach. Uznał, że stołeczny ratusz przestał współpracować z komisją, nawet wobec tego, że urzędnicy samorządu przychodzą w imieniu miasta na spotkania.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej odniósł się także do wspomnianego wyroku NSA. W jego ocenie sędziowie postąpili słusznie. On i jego środowisko polityczne nie mają wątpliwości, że działają w oparciu i w granicach prawa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.