PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

  • PAP/JS    20 stycznia 2017 - 21:54
Warszawa: Otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
W piątek z wizytą u mieszkańców byli rodzice, przyjaciele i przedstawiciele ratusza. (fot.pixabay.com)

• Na warszawskiej Pradze otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
• W warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością będą uczyć się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów.
Mieszkanie treningowe w budynku komunalnym przy ulicy Jagiellońskiej działa od stycznia br. To jeden z dwóch lokali w tym budynku przeznaczonych na mieszkania treningowe.

Mieszkanie przeznaczone jest dla czterech osób i ma charakter rotacyjny - można w nim przebywać od kilku tygodni do trzech miesięcy. Niedawno rozpoczął się pierwszy turnus.

Tymczasowi lokatorzy mają zapewnioną pomoc w zakresie rehabilitacji usamodzielniającej m.in. poprzez różnego rodzaju treningi np. kulinarne i porządkowe.

Oprócz uczestników w mieszkaniu jest również terapeuta, który czuwa nad przebiegiem projektu jednocześnie pilnując przestrzegania ustalonych zasad. Wyznaczane są dyżury (np. danego dnia jedna osoba jest odpowiedzialna za zrobienie śniadania, inna za mycie naczyń, itd.), poza tym pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze stresem, łagodzi ewentualne konflikty.

W piątek z wizytą u mieszkańców byli rodzice, przyjaciele i przedstawiciele ratusza.

"Projekt mieszkań treningowych jest dla nas bardzo ważny. W takich warunkach zbliżonych do domowych osoby z niepełnosprawnością szybciej uczą się samodzielności pod okiem terapeutów i opiekunów, bez udziału rodziców. To również możliwość poznania innych ludzi, a wręcz zawiązania się przyjaźni" - mówiła podczas wizyty wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Marta Jakubiak.

Mieszkanie na Pradze zostało stworzone dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, w planach jest otwarcie mieszkania treningowego dla osób chorych psychicznie; otwarcie jest przewidziane na maj - powiedziała Jakubiak.

Głównym celem mieszkania treningowego jest usamodzielnianie życiowe osób niepełnosprawnych intelektualnie, polegające na uczeniu i rozwijaniu umiejętności i zachowań niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu. Takie doświadczenie to forma nauki funkcjonowania w grupie i społeczności lokalnej, podejmowania decyzji oraz gospodarowania wolnym czasem. Ważnym celem jest także odciążenie rodziców bądź opiekunów osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Organizacja zapewniająca funkcjonowanie mieszkania - Stowarzyszenie "Bardziej kochani" - została wyłoniona w drodze otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych. To stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa, formalnie zarejestrowane w lipcu 2001 roku.

"Chętnych do udziału w projekcie jest dużo, jednak to dopiero początek, więc trudno o dokładne szacunki" - mówi prezes stowarzyszenia Ewa Suchcicka.

W Warszawie jest osiem mieszkań chronionych - treningowych dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, współfinansowanych ze środków miasta; w tym cztery dla osób chorujących psychicznie, trzy - dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedno dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną, poruszających się na wózkach.

W latach 2016-2018 na prowadzenie tych mieszkań ratusz przeznaczył ponad 3,2 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.