PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: outsourcing usług opiekuńczych generuje wady. Samorząd wypracuje nowe standardy?

  • Rynekseniora.pl/JS    2 maja 2016 - 11:48
Warszawa: outsourcing usług opiekuńczych generuje wady. Samorząd wypracuje nowe standardy?

Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w warszawskim ratuszu twierdzi w GW, że usługi opiekuńcze to najsłabszy punkt w systemie pomocy społecznej (fot. pixabay.com)

Jak podaje Gazeta Wyborcza, dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej w Warszawie od wielu lat zlecają usługi opiekuńcze skierowane do osób starszych firmom zewnętrznym, a te nie zawsze oferują właściwe standardy. Podopieczni donoszą o kradzieżach i niewykwalifikowanych opiekunkach, zaś ratusz zapowiada zmiany.
Dzielnicowe ośrodki pomocy społecznej wysyłają opiekunów do starszych, samotnych warszawiaków kilka razy w tygodniu. Według GW samorząd od lat zleca te usługi zewnętrznym firmom; kilka z nich zdominowało warszawski rynek, a w przetargach jedynym kryterium jest cena.

Zobacz też: Papierowe bilety odchodzą do lamusa

GW, powołując się na relację jednej z podopiecznych z warszawskiego Mokotowa informuje, że do opieki są delegowane przypadkowe osoby, które pracują na tzw. śmieciówkach. Podopieczny płaci 12 zł za godzinę usługi, a personel opiekuńczy zarabia 6 zł - precyzuje GW. Nieprawidłowości polegają na odwoływaniu wizyt, rzekomych kradzieżach i przysyłaniu osób bez należytych kwalifikacji - GW podaje przykład opiekunki z depresją i kobiety zajmującej się prostytucją.

Według GW skargi dotyczą głównie Agencji Służby Społecznej. Z tymi oskarżeniami nie zgadza się kierownik firmy. 

Tomasz Pactwa, dyrektor biura pomocy i projektów społecznych w warszawskim ratuszu twierdzi w GW, że usługi opiekuńcze to najsłabszy punkt w systemie pomocy społecznej. Zapowiedział powstanie specjalnej jednostki, która będzie je monitorowała i kontrolowała, wprowadzenie jednolitych, scentralizowanych standardów usług oraz inwestycje w nowe technologie i teleopiekę, np. zdalne monitorowanie sytuacji u podopiecznych.

Czytaj całość tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.