PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa. PO i Nowoczesna łączą siły. Zembaczyński: Trzaskowski jest dojrzały a Rabiej ma kompetencje

 • GP    24 listopada 2017 - 11:47
Warszawa. PO i Nowoczesna łączą siły. Zembaczyński: Trzaskowski jest dojrzały a Rabiej ma kompetencje
Witold Zembaczyński (Nowoczesna) jest posłem z Opola. W Sejmie pojawił się i zaistniał jako członek Komisji ds. Amber Gold. (fot.:facebook.com/witold.zembaczynski/)

Po połączeniu sił w Warszawie PO i Nowoczesnej pojawia się pytanie o odpowiedź PiS. Poseł Witold Zembaczyński (Nowoczesna) jest przekonany, że jest nią nowa ordynacja wyborcza do samorządów. Opozycja jest zdeterminowana, by Warszawa nie znalazła się pod "brunatną zasłoną prezydenta z PiS-u".
• Witold Zembaczyński akcentuje, że politycy PO i Nowoczesnej, Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej, to dobry duet dla Warszawy.

• W ocenie polityka kolejną częścią bitwy przed wyborami samorządowymi będzie procedowana w Sejmie ordynacja wyborcza.

• Poparcie wśród polityków PiS dla tej ustawy jest bardzo duże. Gwarantuje to praktycznie, że projekt przejdzie przez Sejm szybko.

W Warszawie zapowiadał się bratobójczy bój o ratusz. Zażegnali go politycy opozycji ogłaszając poparcie Nowoczesnej dla posła PO Rafała Trzaskowskiego. Taki scenariusz zmienia pozycję kandydata tej partii w wyborach samorządowych Pawła Rabieja.

Rabiej, ustępując miejsca w stolicy, został zaprezentowany w czwartek, jako przyszły wiceprezydent miasta, jeśli kandydat PO wygra rywalizację.

Do tego scenariusza odnosił się dzień później, w piątek (24 listopada), kolega partyjny Rabieja i sejmowy Trzaskowskiego poseł Witold Zembaczyński.

- Jestem przekonany, że Rafał Trzaskowski to polityk dojrzały - mówił o kandydacie PO na następcę Hanny Gronkiewicz-Waltz cytowany polityk. Jego słowa padły w Polskim Radiu 24. - Natomiast Paweł Rabiej ma kompetencje, by być świetnym wiceprezydentem miasta - konkludował.

Czytaj też: Premier kontra poseł PO w Warszawie. Kto by wygrał?

Polityk nie uciekał także od krótkiego komentarza do procedowanej w Sejmie nowej ordynacji wyborczej. Przypomnijmy, że wybory samorządowe w 2018  r. będą pierwszymi odbywającymi się w oparciu o nowe przepisy, jeśli przejdą one procedurę legislacyjną.

Dla posła Zembaczyńskiego PiS pokazuje nerwowość w sprawie przygotowanej ordynacji zaniepokojenie o wynik przyszłorocznej samorządowej elekcji. - Odpowiedzią na ordynację wyborczą PiS-u jest ruch opozycji, taki jak w Warszawie - dopowiadał poseł zaznaczając, że jednoczenie środowisk pozapisowskich jest właściwą odpowiedzią na zakusy partii rządzącej.

- Z PO łączy nas chęć, by nad Warszawą nie zawisła brunatna zasłona prezydenta z PiS-u - skończył poseł.

Sejm pracuje pełną parą

Procedowanie projektu PiS ws. ordynacji zaczęło się pierwszym czytaniem w czwartek (23 listopada). Jak podkreślają politycy formacji rządzącej nowelizacja zasad wyborczych ma zwiększyć transparentność oraz reprezentatywność wyborów.

Jak ustalił PortalSamorządowy.pl ,poparcie dla zmian ordynacji jest w środowisku PiS niemal 100-procentowe. Nie ma na ten temat dyskusji, ponieważ „sceptyczna jest jedynie garstka posłów”.

Więcej ocen polityków PiS przeczytasz tutaj.

W konsekwencji można się spodziewać, że projekt szybko trafi na posiedzenie komisji i wróci do Sejmu na posiedzenie plenarne w pierwszej połowie grudnia. Jeśli tak się stanie następnym krokiem jest Senat RP.

PKW nie podoba się nowa ordynacja

Krytykę wobec zmian w Kodeksie wyborczym zgłasza Państwowa Komisja Wyborcza. Sędziów PKW irytuje tempo implementacji nowych przepisów oraz stanowisko komisarza, które ma być wprowadzone w nowym kodeksie.

W czwartek duże zamieszanie na posiedzeniu Sejmu wywołała też interpretacja przepisów nowelizacji Kodeksu wyborczego, która rzekomo miała wprowadzić tzw. dwukadencyjność wsteczną. Posłowie PiS zdementowali takie rozumienie tego przepisu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.