PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa poszuka bliźniaków genetycznych

  • JS    23 listopada 2017 - 23:19
Warszawa poszuka bliźniaków genetycznych
Rejestracja w UD Bielany (fot. mat. pras.)

W poniedziałek, 27 listopada w godz. 14.00 – 18.00 w urzędach dzielnic odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych krwi i szpiku. Potrzeba jest pomoc warszawiakom chorującym na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego.
- Szpik kostny to najcenniejszy dar jaki możemy ofiarować innej osobie. Dzielenie się tym co mamy w genach nic nas nie kosztuje i nie zagraża naszemu zdrowiu – powiedziała podczas konferencji inaugurującej akcję w Warszawie Karolina Malczyk, zastępca dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy i dodała: – Ważne jest, aby tę decyzję podjąć bardzo świadomie, ponieważ rejestrujemy się na całe życie. Telefon z informacją, że możemy komuś uratować życie może zadzwonić za kilka, kilkanaście lat.

Celem przedsięwzięcia, organizowanego wspólnie przez Urząd m.st. Warszawy i Fundację DKMS, jest nie tylko rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, ale i kampania edukacyjno-informacyjna o samej idei dawstwa oraz obalanie mitów związaniem z pobraniem szpiku kostnego. Inspiracją do jej organizacji w stolicy jest potrzeba pomocy chorującym warszawiakom: pracownicy stołecznego urzędu, dziecku policjanta z Warszawy oraz absolwentowi warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Chorują oni na ostrą białaczkę szpikową i chłoniaka limfoblastycznego.

W organizację akcji zaangażowały się warszawskie instytucje, lokalne urzędy, stowarzyszenie International Police Assosation, organizacje pozarządowe, jednostki oświatowe i straż miejska. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu wolontariuszy z całej Warszawy.

Akcja „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!” rozpoczęła się w stolicy 18 listopada w warszawskich galeriach: CH Bemowo, Galeria Północna oraz CH M1 w Markach. We wtorek, 21 listopada była kontynuowana w Urzędzie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Podczas tego dnia zarejestrowało się 107 osób! W najbliższy poniedziałek akcja jest realizowana w wydziałach obsługi mieszkańców we wszystkich dzielnicach Warszawy. Kilkudziesięciu pracowników warszawskiego samorządu, w ramach pracowniczego wolontariatu, w godzinach 14.00-18.00 będzie rejestrowało potencjalnych dawców szpiku. Organizatorzy apelują do wszystkich warszawiaków: Przyłącz się! Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach! Wystarczy 10 minut by podarować choremu szansę na nowe życie.

Zwieńczeniem akcji będzie rejestracja wraz ze Stowarzyszeniem International Police Assosation w dniach 27-30 listopada.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.