PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa. Rada miasta wyraziła solidarność z protestującymi w Sejmie

 • PAP/AH    10 maja 2018 - 18:26
Warszawa. Rada miasta wyraziła solidarność z protestującymi w Sejmie
Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują od 18 kwietnia w Sejmie. (Fot. PTWP)

Rada Warszawy wyraziła w przyjętym w czwartek stanowisku solidarność z opiekunami osób niepełnosprawnych, które od 18 kwietnia protestują w Sejmie.
 • Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący od 18 kwietnia w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.
 • Chodzi o zrównanie renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy.
 • Drugi postulat to wprowadzenie dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

W trakcie trwania posiedzenia radna niezrzeszona Paulina Piechna-Więckiewicz wystąpiła z inicjatywą przyjęcia stanowiska Rady Warszawy w sprawie protestu rodziców osób z niepełnosprawnościami. W stanowisku zaproponowanym przez radną, czytamy że radni popierają postulaty protestujących osób w Sejmie, dotyczące podwyższenia świadczeń, solidaryzują się z nimi oraz apelują o pilne przyjęcie poselskiego projektu ustawy pomocy osobom niepełnosprawnym przez Senat oraz podpisanie jej przez prezydenta.

Do tej pory dla żadnego rządu poprawa trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów nie była priorytetowa. Zła sytuacja materialna, ograniczony dostęp do usług publicznych, kompleksowej opieki zdrowotnej i rehabilitacji, trwale obniżają jakość życia tych osób" - czytamy w stanowisku.

Ponadto podkreślono, że "Rada m.st. Warszawy uważa za niezbędne: wdrożenie wszystkich zapisów ratyfikowanej w 2012 roku przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku., który nakazał zrównanie świadczeń opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych z tymi, które otrzymują opiekunowie niepełnosprawnych dzieci".

Jednocześnie Rada Warszawy zaapelowała do prezydent m.st. Warszawy o "wzmocnienie działań na rzecz pełnego równouprawnienia w każdym aspekcie codziennego funkcjonowania mieszkanek i mieszkańców Warszawy, żyjących z niepełnosprawnościami".

Zaproponowane stanowisko wywołało sprzeciw klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem radnego PiS Rafała Dorosińskiego, jest to stanowisko polityczne, a klub radnych PiS nie chce się mieszać do polityki krajowej. Dorosiński zaproponował stanowisko PiS, w którym radni wyrażają "pełne poparcie dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów zgłaszanych pod adresem pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz".

Radna Ewa Samonek (PiS), która jest osobą niewidomą, przekonywała, że obecny rząd zrobił "wyjątkowo dużo" dla osób niepełnosprawnych. Jak dodała, wie, że jest "nie najlepiej", ale "rząd jest wyjątkowo zdeterminowany, żeby to naprawić i to się dzieje".

Radny niezrzeszony Piotr Guział powiedział z kolei, że Rada Warszawy powinna również finansowo wspomóc osoby niepełnosprawne. Przywołał rządowy program "500 plus" i zaproponował, aby Rada Warszawy rozważyła finansowe wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych w stolicy np. w kwocie 1000 zł miesięcznie. "Myślę, że budżet to udźwignie. Być może to może być mniejsza kwota wsparcia" - zaznaczył.

Szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski określił projekt stanowiska zaproponowanego przez Piechnę-Więckiewicz jako "wyważony".

Za przyjęciem stanowiska proponowanego przez Piechnę-Więckiewicz głosowało 35 radnych, przeciw było 22, nikt się nie wstrzymał, nie głosowały dwie osoby. Stanowisko zaproponowane przez Dorosińskiego zostało odrzucone w głosowaniu.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.