PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Radni miejscy PO nie godzą się na budowę pomnika smoleńskiego

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 13:03
Warszawa. Radni miejscy PO nie godzą się na budowę pomnika smoleńskiego
- Rada Warszawy nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego - podkreślono w projekcie stanowiska. (fot.shutterstock.com)

Rada Miasta Warszawy przygotowała stanowisko w sprawie decyzji o budowie pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. - Oburzenie budzi zignorowanie procedur prawnych, realizacja pomnika w tym trybie jest gwałtem na samorządności i wolności mieszkańców - czytamy w stanowisku zaproponowanym przez PO.
Na początku czwartkowej (8.02) sesji, przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski zaproponował rozszerzenie porządku obrad o projekt stanowiska ws. budowy pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. Przeciw byli radni PiS.

Za wprowadzeniem stanowiska było 34 radnych, przeciw 22, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Po głosowaniu rozpoczęła się dyskusja.

Szostakowski powiedział, że po wyborach samorządowych i przegranej PiS, tego pomnika tam nie będzie. Na te słowa z oburzeniem zareagował szef radnych PiS Cezary Jurkiewicz. Pytał, czy przewodniczący radnych Platformy chce rozbierać pomniki smoleńskie.

Czytaj więcej: Warszawa: ratusz odwoła się od decyzji wojewody ws. lokalizacji pomników smoleńskich

- Rada Warszawy nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. marszałka Józefa Piłsudskiego - podkreślono w projekcie stanowiska.

- Przyjęta przez Społeczny Komitet Budowy, tworzony przez polityków PiS, lokalizacja nie została uzgodniona z mieszkańcami Warszawy, ze środowiskami ekspertów, a także Radą Warszawy - czytamy.

- Realizacja pomnika w tym trybie i w takiej formie wykracza nie tylko poza ramy przyjętych norm prawa i zwyczajowych procedur, ale też jest gwałtem na samorządności i wolności mieszkańców Warszawy - głosi projekt stanowiska.

Jurkiewicz wyraził głos przeciw wprowadzeniu stanowiska. Mówił, że mija osiem lat od katastrofy smoleńskiej, Rada Warszawy miała czas, żeby wypowiadać się nt. upamiętnienia ofiar katastrofy.

Jurkiewicz apelował o obniżenie emocji, mówił, że Warszawa potrzebuje upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Prosił o wycofanie stanowiska i rozpoczęcie rozmów.

Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie a ul. Królewską - poinformował w środę Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kermo, 2018-02-08 15:03:32

    Kiedy zaczniemy budować pomniki ofiar pisu ???
  • obywatel_zza_miedzy, 2018-02-08 14:38:38

    "Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym" = Warszawa ma za dużo terenów zielonych, lasy -za dużo drzew (wycinka w puszczy), pola i drogi - za mało wody (ostanie podtopienia) i podatek wodny, oj poland, poland