PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: ratusz odwoła się od decyzji wojewody ws. lokalizacji pomników smoleńskich

  • PAP/JS    7 lutego 2018 - 18:31
Warszawa: ratusz odwoła się od decyzji wojewody ws. lokalizacji pomników smoleńskich
Pomnik miałby stanąć na obszarze zielonym pomiędzy placem Józefa Marszałka Piłsudskiego w Warszawie a ulicą Królewską (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Ratusz będzie się odwoływał od decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery ws. lokalizacji pomników smoleńskich między placem Piłsudskiego a ul. Królewską, bo miasto nie zostało uznane za stronę - poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.
  • Rzecznik ratusza przyznał, że w sprawie odwołań miasto "analizuje wszelkie możliwe ścieżki".
  • "W pierwszej kolejności będziemy się zwracać o wznowienie postępowanie wojewody o ustalenie lokalizacji inwestycji i uznanie miasta za stronę" - zapowiedział.
  • W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad Placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych.

Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku poinformował w komunikacie, że 29 stycznia Jacek Sasin w imieniu Komitetu złożył do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego na terenie zamkniętym, dotyczącego budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

"We wniosku wskazano, że pomnik miałby stanąć na obszarze zielonym pomiędzy placem Józefa Marszałka Piłsudskiego w Warszawie a ulicą Królewską" - zaznaczono. Jak podano, 2 lutego wojewoda mazowiecki zatwierdził ten wniosek, wydając decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji na terenie zamkniętym; decyzja stała się ostateczna z dniem 5 lutego. "Tym samym rozpoczynamy prace związane z budową Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Jesteśmy coraz bliżej spełnienia oczekiwań wielu milionów Polek i Polaków dotyczących godnego upamiętnienia Ofiar Tragedii Smoleńskiej" - czytamy w komunikacie.

Bartosz Milczarczyk powiedział, że ratusz "złoży wniosek o ponowne wszczęcie postępowania ze względu na to, że wojewoda nie uznał miasta za stron". "W naszej ocenie jest to niezgodne z przepisami" - podkreślił.

"W orzecznictwie m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie były podnoszone tego typu przypadki, czyli przypadki wydawania decyzji o możliwości zabudowy terenów zamkniętym o charakterze obronności Rzeczpospolitej, do których zalicza się plac Piłsudskiego, i w związku z tym sądy dopuszczały na takich terenach zabudowę służące obronności" - zauważył Milczarczyk. Jak dodał, "nie da się przyporządkować budowy pomnika do funkcji obrony Rzeczpospolitej".

Rzecznik ratusza przyznał, że w sprawie odwołań miasto "analizuje wszelkie możliwe ścieżki". "W pierwszej kolejności będziemy się zwracać o wznowienie postępowanie wojewody o ustalenie lokalizacji inwestycji i uznanie miasta za stronę" - zapowiedział.

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad Placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.