PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa, reprywatyzacja: PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej

 • PAP    2 września 2016 - 17:52
Warszawa, reprywatyzacja: PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej
Założeniem projektu PO jest ustalenie rocznego terminu na "ujawnienie się wszystkich roszczeń jeszcze nie zgłoszonych". (Fot. Pixabay)

Koniec z handlem roszczeniami i tym samym zniwelowanie skutków tzw. dekretu Bieruta - to założenie projektu ustawy reprywatyzacyjnej, który PO złożyła w piątek (2 września) w Sejmie.
Propozycja PO, to projekt ustawy "o uregulowaniu praw do nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy". - To jest projekt, który w sposób całościowy, kompleksowy i ostateczny rozwiąże problem reprywatyzacji w Warszawie, gruntów, nieruchomości warszawskich - powiedział na piątkowej konferencji prasowej szef klubu PO Sławomir Neumann.

- To jest element, który PO chce dokończyć, położyć na stół i poprosić inne klubu parlamentarne, inne środowiska także władze Warszawy i te wszystkie stowarzyszenia, które zaangażowane są w reprywatyzację, do pracy nad tą ustawą, bo chcemy tę sprawę rozwiązać w sposób transparentny i jasny. To jest jeden z elementów naszej propozycji - zaznaczył przewodniczący klubu PO.

Przypomniał, że stołeczny ratusz ma w planach zlecenie zewnętrznego audytu całego procesu reprywatyzacji w mieście, a Rada Warszawy - powołać komisję doraźną, która zbada nieprawidłowości przy zwrocie stołecznych nieruchomości.

Czytaj też: Gronkiewicz-Waltz obiecuje rozwiązanie problemu reprywatyzacji

Radni PO złożyli wniosek, by rada stolicy zajęła się powołaniem komisji ds reprywatyzacji na czwartkowej, nadzwyczajnej sesji. Przeciwko tej propozycji opowiadali się w debacie radni PiS. Ostatecznie jednak punktu tego nie wprowadzono do porządku obrad, bo zabrakło do tego koniecznej liczby głosów. Szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski zapowiedział, że Platforma będzie zabiegać o to, żeby komisja ds reprywatyzacji jednak została powołana.

Związany z Warszawą poseł PO Marcin Kierwiński podkreślił na piątkowej konferencji, że projekt ustawy ma zamknąć "handel roszczeniami" i "zniwelować skutki tzw. dekretu Bieruta".

- O odszkodowania bądź zwroty (za przejęte po wojnie nieruchomości - PAP) ubiegać się będą mogli tylko prawowici właściciele, bądź spadkobiercy tych prawowitych właścicieli. Nie będzie już kwestii obrotu roszczeniami, pozyskiwania tych roszczeń - powiedział polityk PO.

Odszkodowania dla lokatorów kamienic

Projekt nie przewiduje zwrotu kamienic z lokatorami. - W tych przypadkach będziemy chcieli wypłacać odszkodowanie, ale odszkodowanie według faktycznej wartości danej nieruchomości z 1945 roku. Co to w praktyce oznacza? Nie będzie takiej sytuacji, że zwrócona zostanie kamienica, którą Miasto Stołeczne Warszawa odbudowało w ostatnich latach. Jeżeli nie było kamienicy w 1945 roku, to odszkodowanie dotyczyć będzie tylko wartości gruntu, jak on faktycznie wyglądał - mówił Kierwiński.

Kolejnym założeniem projektu PO jest ustalenie rocznego terminu na "ujawnienie się wszystkich roszczeń jeszcze nie zgłoszonych". - Po roku będziemy mieli pełną ewidencję, ostateczną, roszczeń warszawskich, roszczeń dekretowych, i po tym roku będziemy z pełną odpowiedzialnością mogli powiedzieć, że okres zgłaszania roszczeń po prostu dobiegł końca - powiedział Kierwiński.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • EWA, 2016-09-15 17:02:38

  Do mążswojejżony: popieram!byla ustawa pierwotna w 1985 roku! dlaczego nikt nie wdrozyl jej w zycie?teraz uchwalili nowa? ktora z rzedu? przeciez to smiechy i drwiny z Polakow!!! dranstwo!
 • mążswojejżony, 2016-09-13 13:17:29

  Platforma "obywatelska" "obudziła się" o co najmniej 8 lat za późno i to pod wpływem ujawnionej afery, którą przykrywała stale pod swoim parasolem i bufetowej. Ja się tylko zastanawiam dlaczego bufetowa tak lekką ręką za pieniądze podatników powołuje jakieś prywatne kontrole znan...ych tylko jej adwokatów, tak jak by w Polsce nie było Izb Obrachunkowych i Najwyższej Izby Kontroli. Czy Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Rada Miasta, to prywatny folwark Pani Gronkiewicz-Waltz ??? Niech Platforma się zastanowi, jakiego bigosu nawarzyła ta pani, zwana przez Polaków bufetową. Byli tyle lat przy władzy i nie potrafili takiej ustawy uchwalić a teraz na kolanie napisali i niosą do Sejmu ??? To kpina z Polaków. To jest "ustawa" zwana musztardą po obiedzie, to jest "ustawa" o upadłości Platformy Obywatelskiej i Jej Koalicjantów. Ta sprawa, nadaje się tylko dla Prokuratury i Sądów Karnych. Niech teraz Trybunał Konstytucyjny wypowie się czy bufetowa i POkrętacze, przez ostatnie 8 lat swoich haniebnych rządów działali zgodnie z Konstytucją czy nie. A swoje "wyroki" niech zawiezie dla Tuska i komisji, zwanej wenecką.  rozwiń
 • Bufetowa zrobiła bigos, 2016-09-03 10:32:31

  Teraz to już zostały chyba tylko budy dla psów do odzysku, największe i najdroższe nieruchomości przejęło towarzystwo kościelne i handlarze z " okazji"