PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, reprywatyzacja: prokuratura chce od miasta uzupełnienia zawiadomień

  • PAP/MN    7 września 2016 - 14:53
Warszawa, reprywatyzacja: prokuratura chce od miasta uzupełnienia zawiadomień
Prokuratura zwróciła się do Hanny Gronkiewicz-Waltz o uzupełnienie zawiadomień (fot. UM Warszawa)

• Warszawska prokuratura okręgowa zwróciła się do prezydent Warszawy o uzupełnienia informacji zawartych w dwóch zawiadomieniach dotyczących sprawy reprywatyzacyjnej, które pod koniec sierpnia miasto skierowało do prokuratury.
• Chodzi o doprecyzowanie, odrębnie dla każdej nieruchomości, jakie okoliczności wskazują na zaistnienie i jakich przestępstw.
"Miasto zawiadomiło nas, że podejrzewa, iż w związku z reprywatyzacją nieruchomości, których lista została dołączona do zawiadomień, doszło do szeregu nieprawidłowości. Wnioskujemy o uzupełnienie tych informacji" - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański.

Do warszawskiej Prokuratury Okręgowej pod koniec sierpnia wpłynęły w sumie trzy zawiadomienia od wiceprezydenta Warszawy Jarosława Jóźwiaka ws. stołecznych reprywatyzacji. Jedno z tych zawiadomień dotyczy m.in. dwójki prawników, którzy mogli mieć związek ze sprawą. Pozostałe dwa miasto ma uzupełnić. Załącznikami do jednego z nich są wykazy ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r. oraz 2613 postępowań w toku. Kolejny załącznik dotyczy 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Dziekański dodał, że miasto ma czas do 20 września na doprecyzowanie zawiadomień.

Czytaj też: PO złożyła projekt ustawy reprywatyzacyjnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r. Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

Czytaj też: Władze stolicy obwiniają MF za bałagan ws. Chmielnej 70

Sprawą zajmują się też trzy zespoły prokuratorskie - po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej. Zostały one powołane na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został utworzony "do przeprowadzenia śledztw dotyczących niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych oraz wyłudzeń dokonanych w związku z tzw. reprywatyzacją nieruchomości w Warszawie". Jak poinformowała PK, w skład tego zespołu weszło sześciu prokuratorów i pięciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z kolei zespół prokuratorów w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie został powołany do zbadania postępowań prowadzonych w warszawskich prokuraturach od początku 1999 r. do 30 sierpnia 2016 r., które "zostały zakończone decyzjami o odmowie wszczęcia, o umorzeniu lub zawieszeniu w sprawach dotyczących tzw. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie". Na czele zespołu koordynującego stanął prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Trwa też postępowanie dyscyplinarne dot. udziału adwokatów w tzw. sprawie reprywatyzacyjnej - wszczął je zastępca rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie mec. Grzegorz Fertak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.