PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski Eko Patrol ma pełne ręce roboty

  • JS    25 stycznia 2017 - 21:38
Warszawski Eko Patrol ma pełne ręce roboty
Legwan uratowany przez EkoPatrol. Foto. SM

• Po raz pierwszy od momentu powołania Eko Patrolu Straży Miejskiej liczba odłowionych zwierząt, które potrzebowały pomocy, przekroczyła 10 tys.
• W ubiegłym roku do straży miejskiej z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom zwracano się aż 36,5 tys. razy.
Liczba interwencji i zgłoszeń stale rośnie. Eko Patrol w stolicy jest coraz bardziej potrzebny. Pomaga nie tylko bezdomnym psom, ale coraz częściej zwierzętom egzotycznym i dziko żyjącym.

Liczba zgłoszeń z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom przekroczyła 36,5 tys. – to o 7,5% więcej niż w 2015 r. Najwięcej zgłoszeń – blisko 4 tys. – wpłynęło z terenu Mokotowa (10%). Wzrost liczby zgłoszeń odnotowano w 14 dzielnicach. Rekord padł w Wilanowie – w porównaniu do 2015 r. z terenu tej dzielnicy wpłynęło o ponad 30% więcej zgłoszeń.

- Ze względu na liczbę zgłoszeń interweniował nie tylko Eko Patrol, ale również strażnicy miejscy ze wszystkich oddziałów terenowych. Eko Patrol interweniował gdy konieczna była m.in. specjalistyczna pomoc przy odłowieniu, kiedy były ranne, uwięzione, agresywne, bezdomne lub kiedy w przestrzeni publicznej pojawiły się np. zwierzęta egzotyczne – mówi Piotr Mostowski, zastępca naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Pomoc dla psów, kotów i …pajęczaków

W 2016 r. liczba interwencji przeprowadzonych przez Eko Patrol wzrosła o 9%, natomiast liczba odłowionych zwierząt aż o 15%. Ponad połowa zwierząt, którym pomogli strażnicy to ssaki, w tym najczęściej psy (2890) i koty (1652). Gwałtownie rośnie natomiast liczba ptaków, które ratował Eko Patrol – odnotowano wzrost na poziomie 20%. 129 razy interweniowali strażnicy udzielając pomocy gadom, pajęczakom czy nawet pancerzowcom.

Coraz więcej zwierząt, które były ranne, chore, wymagały specjalistycznej pomocy i rehabilitacji, dzięki strażnikom wraca do naturalnego środowiska. W ubiegłym roku strażnicy wypuścili do naturalnego środowiska ponad 1,6 tys. zwierząt – 21% więcej niż
w 2015 r.

Niemal 3,5 tys. zwierząt, w tym przede wszystkim rannych ptaków, funkcjonariusze przekazali do warszawskiego zoo. Tam również trafił pyton, którego mieszkanka Pragi znalazła w łazience, waran stepowy znaleziony przed blokiem przy ul. Kobielskiej, legwan zielony spacerujący chodnikiem na ul. Bajońskiej, czy krab tęczowy znaleziony
we Włochach.

- Co istotne, i mam nadzieję, że ta tendencja utrzyma się, to coraz częściej mamy możliwość przekazania zagubionych zwierząt bezpośrednio ich właścicielom. Jest to możliwe, kiedy zwierzę ma chip.– podkreśla Agata Bitnerowska, kierownik Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Liczba interwencji wzrosła o ponad 33%

Pomoc zwierzętom rannym, chorym, porzuconym i bezdomnym wymaga coraz większego zaangażowania Eko Patrolu. Liczba interwencji stale rośnie. Tylko od 2011 r. wzrosła o ponad 33%. W tym czasie liczba zwierząt, którym Eko Patrol udzielił pomocy wzrosła aż o 43%.

O ile na podobnym poziomie od 2011 r. utrzymuje się liczba ssaków, którym pomogli funkcjonariusze – ok. 5 tys., to stale rośnie liczba interwencji dotyczących ptaków (wzrost o 128,4%) i zwierząt egzotycznych (wzrost o 38,7%).

- Coraz częściej współpracujemy ze specjalistycznymi ośrodkami np. ptasim azylem i CITES warszawskiego ogrodu zoologicznego lub też ośrodkiem dla zwierząt Lasów Miejskich. Ta współpraca jest dwustronna. Nie tylko przekazujemy specjalistom zwierzęta pod opiekę, ale również te, które przejdą w ośrodkach rehabilitację, strażnicy później wypuszczają do środowiska naturalnego – mówi Piotr Mostowski.

Eko Patrol pomaga zwierzętom już od 15 lat

W ubiegłym roku Eko Patrol obchodził jubileusz – 15 lecie działalności w stolicy. Pierwszy Eko Patrol powstał na terenie dawnej gminy Warszawa Ursynów. Był pierwszym nie tylko w stolicy, ale również w kraju. Jego wzorem powoływano podobne jednostki w strukturach innych straży gminnych (miejskich).

Dziś w Eko Patrolu pracuje 46 strażników miejskich, którzy są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do pracy ze zwierzętami. Funkcjonariusze dysponują 11 specjalistycznymi radiowozami przystosowanymi do przewozu zwierząt, na których pokładzie znajdują się m.in.: chwytaki i sieci weterynaryjne oraz transportery do przewozu zwierząt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.