PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski ratusz wzywa PiS do wycofania projektu ustawy metropolitalnej

  • PAP/JS    18 kwietnia 2017 - 16:55
Warszawski ratusz wzywa PiS do wycofania projektu ustawy metropolitalnej
Wiceprezydent Warszawy podkreślił, że inicjatywy referendalne mają służyć m.in. przeprowadzeniu rzetelnej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców. (fot.fotolia)

Celem projektowanej przez PiS ustawy nie jest szukanie rozwiązań dla metropolii warszawskiej, cel jest polityczny, chodzi o stanowisko prezydenta Warszawy - ocenił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Wezwał do wycofania projektu z Sejmu.
• Michał Olszewski ocenił, że celem projektowanej przez PiS ustawy "nie jest szukanie rozwiązań dla metropolii warszawskiej".

• Według niego, "cel jest bardzo mocno polityczny, chodzi o stanowisko prezydenta Warszawy".

Pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowano, że z 14 do 23 kwietnia przedłużono konsultacje społeczne ws przygotowanego przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

"To, co zobaczyliśmy w ciągu ostatnich kilku tygodni, nie ma nic wspólnego z konsultacjami" - oświadczył Olszewski na konferencji prasowej.

Zarzucał PiS niedokładne określanie miejsc, w których miały odbywać się konsultacje, czy usuwanie informacji o wyznaczonych miejscach z oficjalnej strony konsultacjemetropolia.pl. Ponadto - według Olszewskiego - na żadnym ze spotkań organizowanych przez samorządy na terenie metropolii w sprawie projektu ustawy, mimo zaproszenia, nie było ani wojewody Zdzisława Sipiery, ani reprezentującego wnioskodawców posła Jacka Sasina (PiS).

"Jesteśmy na tyle zniecierpliwieni tym, że nie dostajemy takich informacji, które pozwoliły racjonalnie ocenić jakość proponowanych rozwiązań, że już 12 gmin zdecydowało o tym, że odbędą się u nich referenda" - oświadczył Olszewski. Przypomniał, że jedno referendum już się odbyło - w Legionowie, było ważne, a większość uczestników opowiedziała się przeciwko temu, by ich gmina stała się częścią metropolii warszawskiej.

Wiceprezydent Warszawy podkreślił, że inicjatywy referendalne mają służyć m.in. przeprowadzeniu rzetelnej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców.

Olszewski ocenił, że celem projektowanej przez PiS ustawy "nie jest szukanie rozwiązań dla metropolii warszawskiej". Według niego, "cel jest bardzo mocno polityczny, chodzi o stanowisko prezydenta Warszawy". "Prosimy, apelujemy, a nawet żądamy, by wycofać ten projekt ze ścieżki legislacyjnej" - powiedział wiceprezydent stolicy.

Przedstawicielka Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz portalu ngo.pl Monika Chrzczonowicz oceniła, że w przypadku konsultacji prowadzonych przez PiS, używanie tego terminu jest nieuprawnione. Według niego "to nie są konsultacje". Zaznaczyła, że sformułowane w 2012 roku przez ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji siedem zasad konsultacji zakłada m.in. dobrą wiarę, powszechność, czy przejrzystość konsultacji społecznych. Jej zdaniem, wszystkie te zasady zostały złamane.

Wójt gminy Michałowice Krzysztof Grabka wskazywał, że konsultacje projektu ustawy metropolitalnej "nie rozwiały wątpliwości, wręcz przeciwnie - wokół konsultacji budowało się coraz więcej niewiadomych i niepewności.

Zastępca burmistrza Piaseczna Daniel Putkiewicz poinformował, że na środowej sesji rady miejskiej, radni zdecydują, czy również w tej gminie odbędzie się referendum. Zapowiedział, że jeśli decyzja będzie pozytywna, referendum będzie miało miejsce 4 czerwca.

Wśród gmin, które już zdecydowały się iść w ślady Legionowa i organizują referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej, są: Błonie, Babice Stare, Nieporęt, Konstancin-Jeziorna, Wieliszew i Michałowice - referenda odbędą się tam w maju i czerwcu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.