PARTNER PORTALU
 • BGK

Warunki pracy i płacy urzędników wyborczych zniechęcają kandydatów?

 • bad    28 marca 2018 - 20:00
Warunki pracy i płacy urzędników wyborczych zniechęcają kandydatów?
Problemem jest płaca urzędników wyborczych, a propozycja, by sprawami wyborczymi zajmowali się po godzinach pracy, nie jest realna - twierdzi szef ZMP (Fot. Shutterstock)

- Uważamy, że są duże zagrożenia organizacji wyborów samorządowych. Myślę, że mogą pojawić się problemy. Nie chciałbym, by była to kompromitacja państwa, bo czujemy się częścią administracji państwowej – podkreśla prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
 • Prezydent Zygmunt Frankiewicz podczas środowych (28 marca) obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zwrócił uwagę, że samorządy mają doświadczenie w organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim są wybory; są tam ludzie, którzy wcześniej z dobrym skutkiem je przeprowadzali.
 • W opinii Zygmunta Frankiewicza problem z urzędnikami wyborczymi jest systemowy, dlatego jego zdaniem są małe szanse na dobrych kandydatów na tych urzędników.
 • Prezydent Gliwic proponuje szybko rozważyć zmianę Kodeksu wyborczego.

- Podczas pospiesznych prac w parlamencie nad propozycją zmian w Kodeksie wyborczym wypowiadaliśmy swoje opinie i ostrzegaliśmy przez zagrożeniami. Uważamy, że są duże zagrożenia dla organizacji wyborów samorządowych – podkreślał Zygmunt Frankiewicz. - Myślimy, że mogą pojawić się problemy; nie chciałbym, by doszło do kompromitacji państwa, bo czujemy się częścią administracji państwowej - dodał.

Czytaj też: Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Prezydent Gliwic wskazywał na urzędników wyborczych, z których rekrutacją ciągle jest problem.  Termin ich rekrutacji po raz kolejny przedłużono, tym razem do 16 kwietnia.

Magdalena Pietrzak, która od 3 marca br. jest szefową Krajowego Biura Wyborczego, potwierdziła podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, że KBW jest obecnie na etapie przyjmowania kandydatur na urzędników wyborczych.

- Intensywne działania związane z pozyskiwaniem kandydatur dopiero niedawno rozpoczęliśmy - mówiła. - Na dzień dzisiejszy mamy przeszło 1400 zgłoszeń na 4620 miejsc. Rzeczywiście ostatnio ta liczba zgłoszeń zwiększyła się w stosunku do tego, co było wcześniej. Są takie miejsca, w których jest większa liczba chętnych, niż miejsc, ale są też takie, w których chętnych nie ma - wskazywała.

Pietrzak wskazywała również, że urzędnicy wyborczy nie będą musieli wykonywać swoich obowiązków w godzinach pracy urzędów. - To nie są czynności, które muszą wykonywać w trakcie godzin swojej pracy i swoich obowiązków służbowych (...). To jest kwestia zorganizowania sobie pracy przez urzędników - mówiła.

- Wiem, że jest problemem, że w ustawie nie ma przewidzianej żadnej formy oddelegowania, ani ewentualnego urlopu, to są sprawy, które musi regulować każdy urzędnik ze swoim pracodawcą, jednakże to jest kwestia zorganizowania sobie prac - dodała Pietrzak.

W opinii Zygmunta Frankiewicza problem z urzędnikami wyborczymi jest systemowy, dlatego jego zdaniem są małe szanse na dobrych kandydatów na tych urzędników.

- Widać, że nie ma wielu zgłoszeń, już w tej chwili otrzymujemy pisma, PKW zwróciła się do nas o zgłaszanie tych kandydatów. Zwracam uwagę, że także w naszej administracji potrzebni są ludzie, którzy będą organizowali wybory samorządowe. Jeżeli oni pójdą poza nasze urzędy, to pojawią się problemy po naszej stronie - stwierdził Zygmunt Frankiewicz.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • spizi, 2018-03-29 11:24:40

  A kto jeszcze jest ślepy i chce budować PISLANDIĘ na wzór wodza KWAKWA ?
 • Belmondo , 2018-03-29 10:25:25

  Z tego nie będzie nic co sobie gazdy na wiejskiej podjęli...
 • Rebus, 2018-03-29 08:58:15

  Dobra zmiana generalnie pracuje nocami. Szkoda ze jeszcze nie zmieniono godzin pracy urzędów na nocne.