PARTNER PORTALU
 • BGK

Waszczykowski poprosił szefa MSZ Ukrainy o wyjaśnienie zakazu wjazdu dla prezydenta Przemyśla

 • PAP/JS    25 stycznia 2017 - 20:45
Waszczykowski poprosił szefa MSZ Ukrainy o wyjaśnienie zakazu wjazdu dla prezydenta Przemyśla
Ministrowie odbyli rozmowę telefoniczną m.in. w związku z dewastacją, do jakiej doszło na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni niedaleko Kijowa (fot. MSZ/twitter)

Szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski poprosił swojego ukraińskiego odpowiednika Pawło Klimkina o "pilne wyjaśnienie" wydanego prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie zakazu wjazdu na terytorium Ukrainy - powiedziała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.
Ministrowie odbyli rozmowę telefoniczną m.in. w związku z dewastacją, do jakiej doszło na polskim cmentarzu wojennym w Bykowni niedaleko Kijowa. Tematem ich rozmowy była również kwestia wydanego prezydentowi Przemyśla zakazu wjazdu na terytorium Ukrainy.

Chomie odmówiono wjazdu na Ukrainę w zeszłym tygodniu, kiedy wybierał się na spotkanie opłatkowo-noworoczne do konsulatu RP we Lwowie. Według rzeczniczki Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeny Hitlanskiej, prezydent Przemyśla został uznany za persona non grata w grudniu w związku z jego "działalnością antyukraińską", wyrażającą się m.in. w "popieraniu przez niego marszów antyukraińskich". Zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla będzie według niej obowiązywał przez pięć lat.

"Szef polskiej dyplomacji poinformował, że polski rząd prosi o pilne wyjaśnienie tej sprawy. Minister Klimkin zapewnił, że strona ukraińska pracuje nad tą kwestią i że ukraiński MSZ jest za szybkim rozwiązaniem tej kwestii" - poinformowała w środę Joanna Wajda.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • jur39, 2017-01-27 11:22:48

  "przyjaźń" polsko-ukraińska,koń by się uśmiał
 • Starsza, 2017-01-26 11:35:28

  Chylę czoło przed prezydentem Przemyśla.