PARTNER PORTALU
 • BGK

Ważą się losy Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy

 • PAP/JS    13 kwietnia 2016 - 22:36
Ważą się losy Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy
Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego jest kolejną sprawą dzielącą Bydgoszcz i Toruń (fot. Sejm/twitter)

• Sejm zdecydował o dodatkowym skierowaniu obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy do Komisji Zdrowia.
• Na poprzednim posiedzeniu posłowie skierowali projekt do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.
• Za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Zdrowia głosowało 424 posłów, 20 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Według obywatelskiego projektu ustawy, pod którym zebrano 160 tys. podpisów poparcia, Uniwersytet Medyczny im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy miałby powstać na bazie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Collegium Medicum powstało w 2004 r. w wyniku włączenia Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do UMK; na wniosek senatu AM.

Podczas debaty na poprzednim posiedzeniu Sejmu zwolennicy powstania samodzielnej uczelni medycznej w Bydgoszczy, podkreślali, że Collegium Medicum przez władze UMK jest traktowane w sposób drugorzędny. Przekonywali, że akademie medyczne, które zostały przekształcone w uniwersytety medyczne rozwijają się znacznie lepiej.

Posłowie przeciwni podziałowi podnosili, że zdecydowanie przez Sejm o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy naruszałoby autonomię UMK, którego władze są przeciwne zmianom.

W dyskusji dominowali posłowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a ich opinie były podzielone nie w zależności od przynależności klubowej, a od reprezentowanego okręgu wyborczego. Posłowie z okręgu bydgoskiego byli za utworzeniem uniwersytetu medycznego, a posłowie z okręgu toruńskiego - przeciw.

Wiceminister nauki i szkolnictwa Aleksander Bobko podczas debaty przed dwoma tygodniami proponował szukanie w tej sprawie kompromisu, chociaż zaznaczył, że przy rozpatrywaniu projektu ustawy należy brać pod uwagę zasadę autonomii uczelni. Zaznaczył, że negatywne stanowiska w sprawie podziału UMK przedstawiły Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

, obok takich kwestii, jak m.in. podział środków unijnych przez samorząd województwa czy kształt przyszłej metropolii - razem czy osobno.

W sobotę w Bydgoszczy odbyło się spotkanie zarządu miejscowej PO z przewodniczącym partii Grzegorzem Schetyną w sprawie napięć w kujawsko-pomorskiej Platformie m.in. na tle projektu utworzenia Uniwersytetu Medycznego. Wzięli w nim udział szef regionu PO Tomasz Lenz i marszałek województwa Piotr Całbecki (obaj z Torunia).

Zdecydowano o powołaniu zespołu do spraw relacji bydgosko-toruńskich. Schetyna zapowiedział, że wraz z sekretarzem generalnym PO Stanisławem Gawłowskim i przewodniczącym klubu PO Sławomirem Neumannem zaangażuje się w znalezienie sposobów wyjścia z trudnej sytuacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Andrzej Pietrzak , 2016-05-12 15:55:51

  DZIWI MNIE, ŻE NIE TYLKO W TEJ SPRAWIE NIE LICZY SIĘ LICZBA PODPISÓW. PRZECIEŻ CI LUDZIE GLOSOWALI NA TYCH, KTÓRZY TERAZ IGNORUJĄ ICH OPINIE. NIE ROZUMIEM TEZ W TYM PRZYPADKU SŁÓW O AUTONOMII UCZELNI. NIKT PRZECIEŻ NIE ROZBIJA UMK - JEST TO TYLKO POWRÓT DO NIEDAWNEGO STANU, SPRZED NIECO PONAD 10 LAT.... A UMK ISTNIAŁ I AKADEMIA MEDYCZNA ISTNIAŁY WIELE LAT WCZEŚNIEJ I BYŁO OK. JEST TO CHYBA GŁÓWNIE ZMIANA SZYLDU. PODSTAWOWA SPRAWA TO JAKOŚĆ, KTÓRĄ POWINIEN SIĘ CHARAKTERYZOWAĆ UNIWERSYTET, A Z TYM MOŻE BYC GORZEJ. MOJA RODZINA DOBRZE WSPOMINA NASZE LECZENIE W KLINIKACH CM, JEDNAK POZA KOSZMARNĄ PSYCHIATRIĄ, ALE CAŁA RESZTA NAJWYŻSZEJ KLASY.  rozwiń
 • Stefan, 2016-04-14 10:57:43

  160 tyś. podpisów za projektem to głos ludu - suwerena. Zarówno UMK, jak i CM jest uczelnią PUBLICZNĄ (tzn. powszechnie działającą na koszt i rzecz obywateli). Jeśli zatem obywatele chcą podziału obu uczelni, to wszystkie polityczne, partyjne, mędziarskie i dziadowskie chciejstwa nie mają znaczenia.... UNIWERSYTET MEDYCZNY W BYDGOSZCZY!!!  rozwiń
 • Rektorzy UM są za utworze, 2016-04-14 10:03:55

  Jest jeszcze jeden fakt, dziwnie przemilczany : "27 listopada 2015 r., podczas posiedzenia w Bydgoszczy, Konferencja Rektorów Uczelni Medycznych w specjalnej uchwale poparła inicjatywę utworzenia z Collegium Medicum UMK samodzielnego Uniwersytetu Medycznego, uzasadniając to m.in. wystarczającym... potencjałem CM UMK. Rektorzy powołują się też na specyfikę kształcenia medycznego i badań w tym zakresie. Co znaczące, uczestnikami posiedzenia, na którym przyjęto uchwałę, byli m.in. prof. Jan Styczyński, prorektor UMK ds. CM UMK i prof. Piotr Laider, prorektor UJ ds. CM UJ.
"  rozwiń