PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu ruszyły konsultacje publiczne programu Niepodległa

  • PAP/JS    21 lutego 2017 - 19:02
We Wrocławiu ruszyły konsultacje publiczne programu Niepodległa
W spotkaniu we Wrocławiu uczestniczyli samorządowcy, pracownicy urzędów wojewódzkich (fot. wikipedia.org)

• Samorządowcy, pracownicy urzędów wojewódzkich i przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli we Wrocławiu w pierwszym spotkaniu konsultacyjnym programu "Niepodległa".
• Dotyczy on uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program Wieloletni "Niepodległa" został przyjęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2017-21. Jego głównym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.

Jednym z priorytetów w programie są projekty regionalne i lokalne. Ich celem jest włączenie obywateli do organizacji obchodów tego święta. Ministerstwo planuje przeprowadzenie dwóch dużych programów dotacyjnych - programu "Koalicje dla Niepodległej" skierowanego do instytucji kultury, które staną się promotorami aktywności społeczności lokalnej w tworzeniu oddolnych koalicji społecznych; programu "Niepodległa" skierowanego do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Naczelnik Wydziału Polityki Pamięci MKiDN Marcin Komosa poinformował, że na projekty regionalne i lokalne zaplanowano w sumie 51 mln zł, a pieniądze na oddolne inicjatywy będą przekazywane przez operatorów regionalnych.

"Takim operatorem w województwie będzie samorządowa instytucja kultury. I każdy będzie mógł zgłosić do niej swoją lokalną +Koalicję dla Niepodległej+, czyli swój pomysł na świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości" - mówił Komosa.

Podkreślił, że nie będą finansowane projekty inwestycyjne, jak np. budowa pomników, ale przede wszystkim pomysły na "wspólne działania i wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej".

"Rocznica odzyskania niepodległości może być tylko pretekstem w tym działaniu, w tym świętowaniu. Równie ważny jak cel projektu jest również proces jego wprowadzania. Liczymy, że pojawi się kaskada takich oddolnych pomysłów od obywateli na wspólne działanie, a operator zapewni szkolenie i fianansowanie. Państwo będziecie pośrednikami w tym procesie" - powiedział Komosa.

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się we wtorek (21 lutego) pierwsze spotkanie w ramach konsultacji publicznych Programu Wieloletniego "Niepodległa", który ma być zrealizowany w latach 2017-21. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych oraz pracownicy urzędów wojewódzkich z regionów: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Na 28 lutego zaplanowano drugie takie spotkanie dla przedstawicieli pozostałych regionów, w Warszawie, w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN.

Uwagi do programu można zgłaszać do 8 marca poprzez stronę internetową. Budżet "Niepodległej" wynosi ok. 200 mln zł. Cały program jest dostępny na stronie http://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-2102.php wraz z informacją o sposobie zgłaszania uwag.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.