PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu stanęły społeczne lodówki

  • bad    29 stycznia 2018 - 14:44
We Wrocławiu stanęły społeczne lodówki
Jedna ze społecznych lodówek we Wrocławiu. (Fot. facebook)

Od kilku tygodni we Wrocławiu stoją społeczne lodówki. Trwa publiczna zbiórka na kolejne. Docelowo ma być ich 40.
Pomysłodawcą lodówek jest wrocławski motorniczy i radny osiedla Szczepin Jan Piontek, który założył ruch społeczny weźpomóż.pl. Dzięki współpracy z Bankiem Żywności prowadzą, działający przy radzie osiedla, punkt wydawania jedzenia.

Pierwsza społeczna lodówka pojawiła się w grudniu, obok siedziby rady osiedla Szczepin. Druga stanęła na początku roku przy ul. Robotniczej. Mogą z niej korzystać wszyscy potrzebujący.

Jan Piontek wyjaśnia, że pomysł pojawił się po rozmowach z bezdomnymi. Zwrócili oni uwagę, że na śmietniki trafia często nieprzeterminowana żywność, nadająca się do spożycia.

Do społecznej lodówki każdy może włożyć żywność pod warunkiem, że jest hermetycznie zamknięta i nieprzeterminowana. To m.in. konserwy, jogurty, sery, czekolady oraz pieczywo. 

Część nowych lodówek stanie przy kościołach, jest w tej sprawie zgoda metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego.

Ubóstwo w Polsce

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 r. zasięg ubóstwa skrajnego na wsi był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach. O ile w miastach w skrajnym ubóstwie żyło prawie 3 proc. ludności (od ok. 1 proc. w największych ośrodkach do 4 proc. w miastach poniżej 20 tys. mieszkańców), to na wsi odsetek osób żyjących poniżej minimum egzystencji wyniósł 8 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.