PARTNER PORTALU
  • BGK

Weterani zwolnieni z opłat w DPS-ach? MRPiPS za

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 11:01
Weterani zwolnieni z opłat w DPS-ach? MRPiPS za
fot.arch.

Chcemy weteranów walk o niepodległość Polski zwolnić całkowicie lub częściowo z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej - powiedziała we wtorek (1 sierpnia) minister rodziny Elżbieta Rafalska. Dodała, że był to jeden z postulatów weteranów.
Rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która daje członkom Korpusu Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej możliwość zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

"Jeżeli uczestnicy walk o niepodległość przebywają w domu pomocy społecznej z uwagi na swój wiek, przewlekłą chorobę czy niepełnosprawność, samorząd może częściowo czyli całkowicie zwolnić te osoby z odpłatności. Do tej pory takiej możliwości nie było. Zwolnienie może nastąpić z urzędu albo na wniosek - wyjaśniła Rafalska. Podała, że zmiany w przepisach były jednym z postulatów weteranów, którzy podkreślali, że ich rodziny z trudem ponoszą koszty takiego pobytu.

"Zwolnienie z opłat weteranów za pobyt w domach pomocy społecznej, niech będzie wyrazem uznania dla nich. Mówimy o tym w szczególnym dniu - 1 sierpnia, gdy Warszawa żyje wydarzeniem powstania warszawskiego. Dla powstańców warszawskich ma to istotne znaczenie (...) ich sytuacja jest złożona, są to osoby bardzo schorowane, o których powinniśmy pamiętać przez cały rok a nie tylko dziś" - dodała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, przebywająca w Ostródzie.

Wyraziła nadzieję, że ustawa zostanie bez zbędnej dyskusji przyjęta przez parlament. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jancz, 2017-08-02 12:32:38

    No dobrze. Tyle że pieniądze, które dostają jako emeryci, kombatanci itp., a które im pozostaną przejmie kto? Wnuczusie! Tak jest, czasem są to, niestety, sępy-wnuczusie. Za co? No za to, że dziadzio, babunia byli kiedyś odważni, ryzykowali życiem.