PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceminister Dziedziczak zapewnił o pomocy dla Leszna po orkanie Ksawery

  • PAP/JS    16 października 2017 - 22:27
Wiceminister Dziedziczak zapewnił o pomocy dla Leszna po orkanie Ksawery
Prezydent Leszna Łukasza Borowiak zaznaczył, że miasto kończy już pomału etap obliczania strat (fot. leszno.pl)

Wiceminister SZ Jan Dziedziczak zapewnił władze Leszna (wielkopolskie) o pomocy w naprawie szkód, które spowodował orkan Ksawery. Według niego Leszno może liczyć na ok. 100-200 tys. zł z budżetu państwa na pokrycie strat po wichurach.
• W wyniku orkanu, poza prywatnymi posesjami, najbardziej ucierpiały właśnie miejskie szkoły i parki.

• Prezydent Leszna Łukasza Borowiak zaznaczył, że miasto kończy już pomału etap obliczania strat.

"Przedstawiłem skalę zniszczeń po klęskach żywiołowych i pan minister Henryk Kowalczyk (szef Stałego Komitetu Rady Ministrów) zapowiedział, że jeżeli chodzi przede wszystkim o środki użyteczności publicznej, choćby sprawa szkoły w Lesznie, będziemy w stanie uzyskać od państwa, z budżetu państwa ok. 100-200 tys. zł, może nawet więcej na pokrycie tych strat dodatkowo, obok ubezpieczeń" - zapowiedział w Lesznie Dziedziczak.

"Zależy nam na tym, aby w tej trudnej chwili pomóc obiektom na terenie Leszna i na terenie gmin do Leszna przylegających. Ksawery był straszny, niespodziewany, takiej rzeczy nie da się przewidzieć. Oczywiście ci, którzy się ubezpieczyli uzyskają środki z ubezpieczenia, ale dodatkowo, wszyscy będą mogli skorzystać z tej pomocy - mam na myśli, oczywiście w pierwszej kolejności instytucje użyteczności publicznej, takie jak szkoły" - dodał wiceszef MSZ.

"Nam zależy na tym, żeby dzieci chodzące do szkoły, młodzież chodząca do szkoły w Lesznie mogła uzyskać tę pomoc" - zadeklarował. Jak mówił, samorząd musi oczywiście złożyć wniosek do wojewody, wtedy te pieniądze - po oszacowaniu strat - zostaną przyznane gminie.

Prezydent Leszna Łukasza Borowiak zaznaczył, że miasto kończy już pomału etap obliczania strat. Jak mówił, "jeśli chodzi o placówki oświatowe, są już przygotowane kosztorysy". "Wstępne szacunki wynoszą prawie 302 tys. zł, ale dokonujemy cały czas przeglądów wszystkich szkół przy udziale powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Leszna" - dodał prezydent.

Według Borowiaka straty w Lesznie są tak duże, że np. w przypadku zniszczeń w I LO, nie można mówić o remoncie, co raczej o "nowej inwestycji", szacowanej na ok. 115 tys. zł.

Wskazał również, że jest już po rozmowie z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem, z którym wstępnie rozmawiał o możliwości pomocy dla Leszna ze środków sejmiku.

"Wychodzę z takiego założenia, że każde środki finansowe z budżetu państwa nas cieszą, ale są też gminy bardzo biedne, z punktu widzenia budżetu. Chcielibyśmy zrobić taki gest, że najpierw niech skorzystają te najsłabsze finansowo gminy, a później my. Ale nie ulega wątpliwości, że orkan Ksawery najmocniej uderzył w nasze miasto"- powiedział prezydent Leszna.

Jak zaznaczył, w wyniku orkanu, poza prywatnymi posesjami, najbardziej ucierpiały właśnie miejskie szkoły i parki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.