PARTNER PORTALU
  • BGK

Wicepremier zatrzyma dwukadencyjność w samorządach?

  • PAP/AT    30 marca 2017 - 06:40
Wicepremier zatrzyma dwukadencyjność w samorządach?
Wicepremier w rządzie PiS może zatrzymać szybką wycinkę wójtów, burmistrzów i prezydentów miast planowaną przez PiS (Jarosław Gowin, fot.PTWP)

Nie opozycja, nie samorządowcy, lecz Jarosław Gowin - wicepremier w rządzie PiS - może zatrzymać dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Dwukadencyjność w gminach może się skończyć, jeszcze zanim się zaczęła. Sztandarową reformę PiS zatrzymają posłowie związani z wicepremierem Jarosławem Gowinem – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".

"Nie opozycja, nie samorządowcy, lecz wicepremier w rządzie PiS może zatrzymać szybką wycinkę 1,6 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast planowaną przez partię Jarosława Kaczyńskiego na 2018 r." - pisze "DGP".

Cytuje słowa Jarosława Gowina, który powiedział "DGP", co następuje: "Zapowiedziałem, że przeciwko takiemu rozwiązaniu będę głosował. Będę przeciwko działaniu prawa wstecz".

Czytaj też: Ograniczenie liczby kadencji komplikuje wybory w PiS

W Sejmie - przypomina dziennik - w skład 234-osobowego klubu PiS wchodzi 9 posłów związanych z Jarosławem Gowinem. "Jeśli wicepremier wprowadzi dyscyplinę głosowania, wówczas partii rządzącej może zabraknąć kluczowych kilku głosów do bezpiecznej większości pozwalającej uchwalić nowe regulacje (231). A ma to nastąpić jeszcze przed wakacjami".

"Ludzie Gowina co do zasady nie są przeciwni dwukadencyjności dla wybieralnych samorządowców (...) Jarosław Gowin proponuje jednak, by były to kadencje pięcioletnie, a nie czteroletnie - jak dziś. Do tego, jak podkreśla, zmiany należy wprowadzić z wyprzedzeniem, więc nie powinno się do nich liczyć kadencji pełnionych do tej pory. A takie właśnie rozwiązanie forsuje PiS, przekonując, że wyborcy oczekują szybkich działań, a nie odkładania reformy na 2022 lub 2024 r." - podsumowuje "DGP".

Prawo i Sprawiedliwość jest partią, która rzeczywiście większym zaufaniem obdarza władzę centralną niż samorządy - mówił całkiem niedawno Jarosław Gowin w wywiadzie dla PortalSamorzadowy.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Heniu, 2017-03-30 13:19:42

    Pan Gowin na pokaz będzie przeciw, a dziwnym trafem jego koledzy, albo będą nieobecni, albo zagłosują za.