PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprezydent Bielska-Białej uniewinniony

  • PAP/JS    12 marca 2018 - 19:58
Wiceprezydent Bielska-Białej uniewinniony
Lubomir Zawierucha jest wiceprezydentem Bielska-Białej od 2010 r. Podlegają mu m.in. wydziały: inwestycji, komunikacji oraz strategii i rozwoju gospodarczego. (fot.shutterstock)

Bielski sąd okręgowy uniewinnił wiceprezydenta Bielska-Białej Lubomira Zawieruchę, ukaranego w pierwszej instancji grzywną za składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.
W sierpniu ub.r. bielski sąd rejonowy uznał, że samorządowiec złożył sześć fałszywych oświadczeń majątkowych i ukarał go grzywną w wysokości 3,6 tys. zł. Wiceprezydent się odwołał.

Sprawa dotyczy oświadczeń z lat 2010-2015. Śledczy w akcie oskarżenia zarzucili Zawierusze, który zgodził się na publikację nazwiska, że nie ujął w nich czterech działek w Mikuszowicach Śląskich, willowej dzielnicy Bielska-Białej, choć formalnie był ich współwłaścicielem. Dopiero latem 2016 r. złożył korektę oświadczenia majątkowego, w której je wskazał.

"Wracam teraz spokojnie do jeszcze wydajniejszej pracy" - oświadczył Zawierucha, który nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów.

Sąd uznał w poniedziałek, że waga naruszonego przez oskarżonego obowiązku i konsekwencje z tego wynikające tego nie były znaczące. Uznał też, że brak jest podstaw do przyjęcia, że były one powodowane chęcią ukrycia zachowań korupcyjnych czy patologicznych. Zwrócił też uwagę, że Zawierucha w maju 2016 r. złożył korektę swoich oświadczeń majątkowych.

Działki, które stały się przyczyną jego kłopotów, dziedziczyły po rodzicach 4 osoby - on i jego trzy siostry. Wiceprezydent argumentował jednak, że jeszcze za życia rodziców otrzymał od nich działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym. "Umówiliśmy się, że pozostały majątek, cztery działki, przypadną mojemu rodzeństwu. Po śmierci rodziców honorowałem umowę i nigdy nie składałem pretensji do tych działek" - informował.

Samorządowiec podkreślał, że nigdy nie zamierzał partycypować w spadku po rodzicach, który miał przypaść rodzeństwu, dlatego nie czuł się współwłaścicielem działek.

"Z uwagi na umowę, jaką miałem z rodzicami i rodzeństwem, nie interesowałem się majątkiem spadkowym, nie wysuwałem żadnych roszczeń i wobec tego konsekwentnie nie wykazywałem w oświadczeniach majątkowych prawa własności działek, które według mojego przekonania mi nie przysługiwało" - wyjaśniał.

Lubomir Zawierucha jest wiceprezydentem Bielska-Białej od 2010 r. Podlegają mu m.in. wydziały: inwestycji, komunikacji oraz strategii i rozwoju gospodarczego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.