PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk odchudza się i promuje zdrowe odżywianie

  • AT    8 stycznia 2016 - 14:47
Wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk odchudza się i promuje zdrowe odżywianie
Piotr Kowalczuk oraz Jacek Rybak ważą łącznie 285,7 kg, ich wspólny obwód w pasie to 280 cm. Mają postanowienie: schudnąć (fot. Lotos Trefl/gdansk.pl)

Ile ważą łącznie zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk i kierownik drużyny siatkarzy Lotosu Trefla Jacek Rybak? 285,7 kg. Dużo to czy mało? - Za dużo - mówi Kowalczuk, który zapowiada zrzucenie wagi. Obaj promują w ten sposób program "Gdańsk - jeMy zdrowo". Dołączyć może do nich każdy chętny.
"Gdańsk - jeMy zdrowo" to program, który obejmie w ciągu trzech lat wszystkie gdańskie placówki wychowawczo-oświatowe, gdzie prowadzone jest zbiorowe żywienie. Będzie to łącznie 140 przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Chodzi jednak nie tylko o młodzież i jej żywienie. Celem jest promocja wśród wszystkich gdańszczan zdrowego stylu życia. 

Przykład idzie z góry

- Chciałbym, żeby był to także przykład dla innych, że można zacząć w każdym momencie i nie trzeba od razu myśleć o sporcie wyczynowym, takim, jaki uprawiają Robert Lewandowski czy Mateusz Mika, ale o aktywności, która sprawia radość - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, który zapowiada, że zrzuci wagę.

- Chcę udowodnić, że także starsi mogą wprowadzić zmiany w swoich nawykach. W tym roku kończę czterdzieści lat i mam nadzieję, że przez kolejne czterdzieści będę w dobrej kondycji, a nawet lepszej niż ta, w której znajduję się obecnie - dodaje.

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej, do programu dołączył za namową klubu siatkarskiego Lotos Trefl Gdańsk.

Jak wyjaśnia gdański magistrat, klub chce upiec w ten sposób dwie pieczenie na jednym ogniu. Gdańscy siatkarze z troską spoglądają na kierownika swojej drużyny - Jacka Rybaka.

- Taka nadwaga jaką ma obciąża stawy i serce, może sprzyjać rozwojowi ciężkich chorób. Ktoś wymyślił, że trzeba zdopingować Rybaka do odchudzania. Najlepiej przez rywalizację, więc rzucili wyzwanie Piotrowi Kowalczukowi. Obaj panowie ważą łącznie 285,7 kg! W ich wadze zmieściliby się zawodnicy gdańskiego klubu Bartosz Gawryszewski, Piotr Gacek, Marco Falaschi i jeszcze pół Mateusza Czunkiewicza! Łączny obwód w pasie wiceprezydenta Kowalczuka i Jacka Rybaka wynosi 280 cm. Obwód samego Mateusza Miki, najlepszego sportowca Gdańska, to jedynie 81 cm przy wzroście 207 cm - informuje urząd.

- Jest nad czym pracować – żartuje Piotr Kowalczuk. - Myślę, że połączenie diety i sportu będzie kluczem do sukcesu.

Chętni mogą dołączyć do wiceprezydenta

Odchudzanie rozpoczęło się 7 stycznia. Oficjalne mierzenia i ważenia będą się odbywać co miesiąc.

- W zmienianiu nawyków i zrzucaniu kilogramów istotne są dwa elementy: dieta i aktywność fizyczna - zaznacza Małgorzata Chylewska, dietetyczka z firmy LightBox.

Chylewska razem z trenerem przygotowania fizycznego gdańskich siatkarzy Wojciechem Sibigą, będzie dbać o formę wiceprezydenta i kierownika drużyny.

- Kaloryczność diety dla obu panów dobraliśmy po uwzględnieniu ich wieku, zwiększenia aktywności fizycznej, jaką zamierzają wprowadzić w swój codzienny plan dnia, a także obecnej kondycji zdrowotnej oraz dotychczasowego trybu życia i przyzwyczajeń żywieniowych - podkreśla dietetyczka.

Jak będzie wyglądała dieta?

- Panowie będą otrzymywać codziennie pięć zbilansowanych posiłków, a także wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu, które przydadzą im się na lata. Jeżeli wszystko będzie szło zgodnie z planem, w pierwszym miesiącu każdy z panów powinien stracić ponad pięć-sześć kilogramów - mówi Małgorzata Chylewska.

- Dzięki profesjonalizmowi dietetyków i trenerów z Lotosu Trefla, którzy będą nas wspierać, na pewno uda się zrealizować plan - uważa Piotr Kowalczuk.

Dla wszystkich chętnych mieszkańców Gdańska zorganizowana zostanie godzinna sesja ćwiczeń z trenerem przygotowania fizycznego siatkarzy Lotosu Trefla, Wojciechem Sibigą.

Postępy zastępcy prezydenta Gdańska i kierownika Lotosu Trefl w walce z nadwagą będzie można śledzić w mediach społecznościowych pod hashtagiem #chudnijzLTG.

Szkolenia dla kucharek i pomocy kuchennych

W ramach programu "Gdańsk-jeMY zdrowo" przeszkolone zostaną wszystkie gdańskie kucharki, pomoce kuchenne, intendentki - około 700 osób, do roku 2018. Ma to poprawić jakość żywienia dzieci i młodzieży. Realizatorem programu jest Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku, a patronatem objął go Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.