PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński współpracował z SB?

  • PAP/MN    29 marca 2017 - 10:39
Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński współpracował z SB?
Ireneusz Jabłoński objął stanowisko wiceprezydenta Łodzi w marcu 2015 r. (fot. UM Łódź)

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński miał współpracować ze Służbami Bezpieczeństwa PRL.
 

• Ireneusz Jabłoński, który od 2015 roku jest wiceprezydentem Łodzi, miał współpracować ze Służbami Bezpieczeństwa PRL - donosi "Gazeta Polska".

• Gazeta pisze, że Jabłoński styczniu 1988 r. wyraził chęć podjęcia pracy w organach bezpieczeństwa - rok po tym, jak SB samo wyszło z propozycją jego zatrudnienia.

• Jabłoński powiedział "GP" , że "we właściwym momencie" zajmie stanowisko w tej sprawie.

• Klub radnych PiS w łódzkim samorządzie domaga się wyjaśnień w tej sprawie od prezydent Hanny Zdanowskiej. 

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński sam zgłosił się do pracy w wywiadzie MSW - twierdzi w najnowszym wydaniu "Gazeta Polska", powołując się na materiały przekazane właśnie ze zbioru zastrzeżonego do IPN.

Według informacji tygodnika, Jabłoński miał przejść specjalistyczne szkolenie na funkcjonariusza pionu "nielegałów" - wywiadowców wykorzystujących fikcyjny życiorys - i uzyskać w nim wysokie noty, potem zaś otrzymywać etatowe wynagrodzenie młodszego inspektora SB. Akta jego sprawy urywają się na etapie ich tworzenia, przed pierwszą misją.

Jabłoński - według publikacji - posługiwał się ps. Gustaw. Z informacji "GP" wynika, że bezpieka zainteresowała się nim, gdy kończył studia na Politechnice Łódzkiej. "Pierwszej propozycji zatrudnienia go przez SB w 1987 r. Jabłoński nie podjął, tłumacząc, że nie widzi siebie w takiej pracy. Wkrótce jednak po tej rozmowie zreflektował się i sam zainicjował kontakt z esbekiem. W styczniu 1988 r. wyraził chęć podjęcia pracy w organach bezpieczeństwa" - napisała "GP". Jabłoński - dodał tygodnik - miał to wyjaśniać esbekowi tym, że "chce od życia czegoś więcej".

Czytaj też: Bierut, Gomułka i Chruszczow bez honorowego obywatelstwa miasta

Jak podaje "GP", w marcu 1988 r. Jabłoński podpisał zobowiązanie do zachowania w całkowitej tajemnicy kontaktów z SB, sporządził pisemny wykaz kontaktów zagranicznych i wypełnił ankietę personalną. W grudniu 1988 r. SB przygotowywała się do przerzutu "Gustawa" jako nielegała do RFN. Na początku 1989 r. kierownictwo Wydziału XIV wywiadu PRL uznało, że włączenie "Gustawa" w kadry pionu "N" ma nastąpić w krótkim czasie. Od lutego 1989 r. "Gustaw" został przyjęty na półroczny okres próbny do pracy w wywiadzie jako nielegał. Otrzymywał etatowe wynagrodzenie młodszego inspektora SB. Regularne, wielokrotne odbieranie pieniędzy było przez "Gustawa" każdorazowo kwitowane.

Czytaj też: Politycy PiS chcą odwołania wiceprezydenta Radomia

Jabłoński powiedział "GP" , że "we właściwym momencie" zajmie stanowisko w tej sprawie. Pytany, dlaczego sam zgłosił się do służb bezpieczeństwa powiedział: "Podzielając pogląd, że może nawet większość aparatu państwa zachowywała się niegodnie, zauważam jednak, że niektóre elementy polskiej racji stanu są ciągłe".

Ireneusz Jabłoński jest ekonomistą, był też w latach 1994-97 burmistrzem Łowicza. Od 2015 roku wiceprezydent Łodzi do spraw restrukturyzacji i zarządzania majątkiem miasta.

Radni PiS chcą wyjaśnień

Klub radnych PiS w łódzkim samorządzie domaga się wyjaśnień w tej sprawie. 

Jak powiedział szef klubu radnych PiS Sebastian Bulak, radni domagać się będą również publicznego udostępnienia oświadczenia lustracyjnego Jabłońskiego, które musiał złożyć, jako wiceprezydent miasta. "Będziemy domagać się również publicznego udostępnienia oświadczeń lustracyjnych pozostałych wiceprezydentów oraz samej prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej" - dodał.

Zaznaczył, że jeśli informacje tygodnika się potwierdzą, to radni PiS nie wyobrażają sobie, aby "tajny agent dalej współrządził miastem".

W środę (29 marca) Jabłońskiego nie było w urzędzie. Prawdopodobnie wziął urlop na żądanie. Do publikacji tygodnika najpewniej jeszcze tego samego dnia odniesie się prezydent Hanna Zdanowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.