PARTNER PORTALU
  • BGK

Wiceprzewodniczący RM w Nysie utajnił agenturalną przeszłość

  • PAP/JS    2 marca 2017 - 20:05
Wiceprzewodniczący RM w Nysie utajnił agenturalną przeszłość
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nysa Romuald Kamuda (fot. facebook)

• Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nysa był tajnym agentem komunistycznych służb specjalnych - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.
• Radnemu grozi teraz proces lustracyjny i utrata mandatu.
Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Nysa jest Romuald Kamuda. Mandat radnego otrzymał startując z listy SLD - lewica wchodzi w skład szerokiej koalicji wspierającej urzędującego obecnie burmistrza.

Według danych opublikowanych przez IPN, Kamuda był tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL, otrzymał pseudonim "Orzeł". Tymczasem, jak wynika z jego oświadczenia lustracyjnego, nigdy nie był pracownikiem, ani współpracownikiem tych służb.

Informację o możliwości popełnienia kłamstwa lustracyjnego przez polityka z Nysy potwierdził Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. Według niego, jeżeli informacje o zatajeniu współpracy ze służbami PRL się potwierdzą, Kamudze grozi proces przed sądem lustracyjnym, co może oznaczać utratę mandatu radnego i zakaz kandydowania w następnych wyborach.

W wypowiedzi dla "Radia Opole" burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz twierdził, że Kamuda jest zaskoczony ujawnionymi przez IPN informacjami. "Będzie to weryfikował i bronił swojego dobrego imienia i trzymam kciuki, by mu się to udało, bo przez dwa lata razem pracujemy i uważam, że jest świetnym samorządowcem i kolegą. Życzę mu, żeby się z tego wszystkiego w jakiś sposób oczyścił" - powiedział Kolbiarz. Wiceprzewodniczący Kamuda jest nieuchwytny dla mediów.

To nie pierwszy konflikt samorządowca z prawem. Wcześniej Sąd Rejonowy w Nysie skazał go na karę pozbawienia wolności oraz grzywnę za przyjęcie korzyści majątkowej i fałszowanie dokumentów. W wyniku procesu apelacyjnego, Sąd Okręgowy w Opolu w 2002 roku podtrzymał wyrok niższej instancji. Wtedy podsądny był radnym powiatu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.