PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury i marznący śnieg w Małopolskim - pozrywane dachy, utrudniona komunikacja

  • PAP/rs    30 października 2017 - 11:26
Wichury i marznący śnieg w Małopolskim - pozrywane dachy, utrudniona komunikacja

Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 87 budynkach - poinformował rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak. (Fot. Shutterstock.com)

886 razy w ciągu ostatniej doby interweniowali małopolscy strażacy, głównie usuwali powalone drzewa. Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 87 budynkach - poinformował rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak. Ok. 2 tys. odbiorców nie ma prądu.
Najwięcej interwencji - ponad 200 - strażacy odnotowali w powiecie krakowskim. W miejscowości Głogoczów w pow. myślenickim strażacy ewakuowali rodzinę z domu, z którego wiatr zerwał cały dach z więźbą. Inspektorzy nadzoru budowlanego wydali zakaz użytkowania tego domu. W miejscowości Słopnice w pow. limanowskim lokalny potok podmył skarpę, zagrażając stojącemu na niej budynkowi.

- Od rana napływają do nas kolejne zgłoszenia. Głównie chodzi o powalone drzewa - dodał Woźniak.

Jak powiedziała rzeczniczka Tauron Ewa Groń, w Małopolsce w poniedziałek rano na skutek zerwania sieci elektrycznych blisko 2 tys. odbiorców było pozbawionych prądu. - Są to odbiorcy głównie w terenach wiejskich i górskich. Nasze ekipy na bieżąco i sprawnie usuwają powstałe awarie - powiedziała Groń.

Na południu Małopolski w nocy z niedzieli na poniedziałek zaczął padać śnieg. W Zakopanem spadło go ok. 20 cm. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już 65 cm i śniegu ciągle rośnie.

Opady śniegu i marznącego deszczu spowodowały pogorszenie warunków na drogach południowej Małopolski. Kierowcy samochodów, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe, mają problemy na podjazdach. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

W Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że uruchomienie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.