PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury i marznący śnieg w Małopolskim - pozrywane dachy, utrudniona komunikacja

  • PAP/rs    30 października 2017 - 11:26
Wichury i marznący śnieg w Małopolskim - pozrywane dachy, utrudniona komunikacja
Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 87 budynkach - poinformował rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak. (Fot. Shutterstock.com)

886 razy w ciągu ostatniej doby interweniowali małopolscy strażacy, głównie usuwali powalone drzewa. Wiatr zerwał lub uszkodził dachy na 87 budynkach - poinformował rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak. Ok. 2 tys. odbiorców nie ma prądu.
Najwięcej interwencji - ponad 200 - strażacy odnotowali w powiecie krakowskim. W miejscowości Głogoczów w pow. myślenickim strażacy ewakuowali rodzinę z domu, z którego wiatr zerwał cały dach z więźbą. Inspektorzy nadzoru budowlanego wydali zakaz użytkowania tego domu. W miejscowości Słopnice w pow. limanowskim lokalny potok podmył skarpę, zagrażając stojącemu na niej budynkowi.

- Od rana napływają do nas kolejne zgłoszenia. Głównie chodzi o powalone drzewa - dodał Woźniak.

Jak powiedziała rzeczniczka Tauron Ewa Groń, w Małopolsce w poniedziałek rano na skutek zerwania sieci elektrycznych blisko 2 tys. odbiorców było pozbawionych prądu. - Są to odbiorcy głównie w terenach wiejskich i górskich. Nasze ekipy na bieżąco i sprawnie usuwają powstałe awarie - powiedziała Groń.

Na południu Małopolski w nocy z niedzieli na poniedziałek zaczął padać śnieg. W Zakopanem spadło go ok. 20 cm. Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi już 65 cm i śniegu ciągle rośnie.

Opady śniegu i marznącego deszczu spowodowały pogorszenie warunków na drogach południowej Małopolski. Kierowcy samochodów, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe, mają problemy na podjazdach. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność.

W Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. Oznacza to, że uruchomienie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.