PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury, lubuskie: Ponad 7 tys. odbiorców bez prądu

  • PAP/AT    30 października 2017 - 06:51
Wichury, lubuskie: Ponad 7 tys. odbiorców bez prądu
ichura najwięcej szkód wyrządziła w drugiej połowie minionej nocy i w niedzielę rano (fot.pixabay.com)

W woj. lubuskim po wichurach pozbawionych energii elektrycznej było nieco ponad 7 tys. odbiorców. Awarie spowodował orkan, który przeszedł nad regionem – poinformował rzecznik Oddziału Dystrybucji Zielona Góra Enea Operator Mieczysław Atłachowicz.
Rzecznik przekazał, że w świetle danych, w południowej części województwa zasilania nie miało ok. 4,8 tys. odbiorców; zaś w północnej - ok. 2,3 tys.

Wichura najwięcej szkód wyrządziła w drugiej połowie minionej nocy i w niedzielę rano. W najbardziej krytycznym momencie w regionie bez prądu było ok. 100 tys. odbiorców. Problemy z dostawami energii występowały w ponad 730 miejscowościach. Podobnie jak podczas orkanu Ksawery, największe szkody w infrastrukturze energetycznej spowodowały powalone drzewa.

Spółka Enea poinformowała, że siła wiatru podczas kolejnego orkanu, który przeszedł nad obsługiwanym przez nią obszarem była ogromna. Osiągał on w porywach prędkość ponad 100 km/h, powodując liczne awarie w infrastrukturze energetycznej. Odnotowano je w ponad 1300 miejscowościach, głównie w woj. lubuskim i w wielkopolskim. Pozbawionych napięcia było 12 linii 110 kV, 300 linii średniego napięcia i 3754 stacji transformujących średnie napięcie na niskie.

Jak napisano w komunikacie w wyniku szalejącego wiatru w krytycznym momencie bez napięcia było ok. 160 tys. odbiorców. W ciągu kilkunastu godzin brygady Enei przywróciły prąd do ok. 150 tys. gospodarstw domowych i zakładów. Energetycy nieustannie pracują w ciężkich warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie.

Od północy z soboty na niedzielę lubuska Straż Pożarna przyjęła ponad 400 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. Większość z interwencji została zakończona. Dominowały zdarzenia związane z powalonymi drzewami i zerwanymi konarami, było także kilka dotyczących uszkodzonych dachów czy samochodów. Były utrudnienia komunikacyjne.

Na Ziemi Lubuskiej najsilniejsze podmuchy wiatru odnotowano w Zielonej Górze, gdzie jego prędkość w porywach dochodziła do 97 km/h, w Gorzowie Wlkp. prędkość wiatru sięgała 72 km/h.

W Lubuskiem wiatr zaczął nabierać na sile w drugiej części minionej nocy i tak było do godzin porannych. Niemal przez cały dzień także było wietrznie. Wieczorem wiatr zelżał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.