PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury nad Polską, pomorskie: Sytuacja coraz lepsza, ale zagrożenie powodziowe nadal jest

  • PAP/AT    28 grudnia 2016 - 09:11
Wichury nad Polską, pomorskie: Sytuacja coraz lepsza, ale zagrożenie powodziowe nadal jest
W strefie przybrzeżnej poziom Bałtyku nadal przekracza stany alarmowe (fot.pixabay.com)

• W środę (28 grudnia) rano już tylko kilkuset odbiorców z terenu woj. pomorskiego nie ma prądu.
• W wielu miejscach przekroczone są stany alarmowe Bałtyku w strefie przybrzeżnej, ale poziom wody systematycznie spada.
• W Gdańsku otwarto Park Oliwski i cmentarze komunalne.
Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Rafał Grzeszkiewicz poinformował, że prądu pozbawionych jest kilkudziesięciu odbiorców z rejonu gdańskiego i około 500 z rejonów Słupska i Lęborka. "Energetycy zapewniają, że w ciągu dnia także w tych miejscach zasilanie powinno zostać przywrócone" - wyjaśnił Grzeszkiewicz.

W strefie przybrzeżnej poziom Bałtyku nadal przekracza stany alarmowe, jednak średnio poziom wody wynosi 575 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o kilka centymetrów (we wtorek w wielu miejscach woda osiągała nawet kilkanaście centymetrów powyżej stanów alarmowych).

"Nadal utrzymane jest pogotowie powodziowe w portach w Ustce i Rowach, ale generalnie sytuacja powoli stabilizuje się" - powiedział Grzeszkiewicz.

Silny wiatr utrzymywał się nad Pomorzem od poniedziałkowego (26 grudnia) wieczoru. Momentami wiał z prędkością nawet 120 km/h. Wiatr spowodował m.in. liczne awarie sieci energetycznych. We wtorek bez prądu było kilka tysięcy odbiorców z terenu woj. pomorskiego. Wieczorem tego dnia, choć siła wiatru znacznie osłabła, to zmiana jego kierunku na północno-zachodni spowodowała, iż podniósł się stan wody u brzegów Bałtyku.

Przez cały wtorek (27 grudnia) straż pożarna podjęła na terenie województwa około 200 interwencji polegających głównie na usuwaniu powalonych wiatrem drzew lub gałęzi. W środę rano otwarto zamknięte z powodu wichury Park Oliwski oraz wszystkie cmentarze komunalne w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.