PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury nad Polską, skutki: Brak prądu, zerwane dachy i przekroczone stany alarmowe

  • PAP/KDS/AT    30 października 2017 - 09:39
Wichury nad Polską, skutki: Brak prądu, zerwane dachy i przekroczone stany alarmowe
Gotowość do niesienia pomocy przy usuwaniu skutków wichur zgłosiło wojsko (fot. mon.gov.pl)

Województwo dolnośląskie, śląskie), małopolskie- w tych trzech regionach w niedzielę (29.10) strażacy internowali najczęściej. W wyniku wichur, jakie w weekend przeszły nad Polską, zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych. Tysiące mieszkańców było bez prądu. Wielu straciło dach nad głową. W poniedziałek (30 października) ciąg dalszy utrudnień na kolei.
• Rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak poinformował, że w interwencjach na terenie całej Polski wzięło udział 32 tys. strażaków.

• Tragiczny bilans wichur to dwie ofiary śmiertelne, kilkanaście rannych. Dachy uszkodzone na 933 budynkach. 

• Wojsko zapowiedziało gotowość w niesieniu pomocy przy usuwaniu skutków wichur.

Do 26 tys. spadała liczba odbiorców bez prądu, po przejściu wichury nad Polską - podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek (30 października). Według RCB nadal najwięcej odbiorców bez prądu jest na Dolnym Śląsku - 5,4 tys., i w Małopolsce - 3,4 tys.

W wyniku wichury, która przeszła w weekend nad Polską, w całym kraju strażacy w niedzielę interweniowali aż 6233 razy; najwięcej w woj. dolnośląskim (1622 razy), śląskim (954 razy), małopolskim (551 razy) - poinformował w niedzielę (29 października) wieczorem rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak.

Jak mówił, wichura uszkodziła dachy na 933 budynkach; w tym - 732 w budynkach mieszkalnych i 201 w budynkach gospodarczych. Najwięcej uszkodzonych budynków jest w woj. dolnośląskim - 306, 158 w woj. śląskim, 88 w woj. wielkopolskim.

"Obecnie główne działania polegają na usuwaniu połamanych i powalonych drzew. Wiatr porwał w sumie 4 654 drzewa; najwięcej w woj. dolnośląskim (1 296 tys.), w śląskim (749 tys.) i w Małopolsce (456 tys.) - mówił rzecznik PSP.

W niedzielę w interwencjach na terenie całej Polski wzięło udział 32 tys. strażaków; byli to funkcjonariusze zarówno z Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy wykorzystali w akcjach 7 100 tys. samochodów pożarniczych.

Bilans ofiar po niedzielnej wichurze, to: 2 ofiary śmiertelne i 12 os. rannych, w tym 5 strażaków.

W niedzielę wieczorem bez dostaw energii elektrycznej pozostało 189 tys. odbiorców gospodarstw domowych; najwięcej (50 tys.) na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem (44 tys.), w Łódzkiem (18 tys.) i w Wielkopolsce (10 tys.)

Tragiczny bilans wichur 

Bilans ofiar po niedzielnej wichurze, to: 2 ofiary śmiertelne i 12 os. rannych, w tym 5 strażaków. Nadal trwają prace nad usunięciem skutków wichury. Wciąż 189 tys. odbiorców gospodarstw domowych pozostaje bez dostawy energii elektrycznej; najwięcej (50 tys.) na Dolnym Śląsku, w Lubuskiem (44 tys.), w Łódzkiem (18 tys.) i w Wielkopolsce (10 tys.).

M.in. w miejscowości Trzciany k. Sępólna Krajeńskiego w województwie kujawsko-pomorskim drzewo przewróciło się na jadący samochód. W efekcie trzy osoby zostały ranne. - Dwóm poszkodowanym pogotowie ratunkowe udzieliło pomocy na miejscu, a trzecia osoba, która doznała urazu głowy została przewieziona do szpitala, ale po zaopatrzeniu została zwolniona do domu - poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.