PARTNER PORTALU
  • BGK

Wichury nad Polską: Szkody po przejściu orkanu Fryderyka. Premier zapowiada pomoc poszkodowanym

  • AT/PAP    19 stycznia 2018 - 07:48
Wichury nad Polską: Szkody po przejściu orkanu Fryderyka. Premier zapowiada pomoc poszkodowanym
Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu w całej Polsce (fot.shutterstock)

Z czwartku (18 stycznia) na piątek (19 stycznia) nad Polską przeszedł orkan "Fryderyka". Spowodował on wiele szkód i liczne awarie prądu w województwach w całej Polsce. W związku z wichurami premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na piątek spotkanie w tej sprawie z szefami straży pożarnej, policji oraz wojewodami.
  • Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do przejścia nad Polską orkanu "Fryderyka".
  • Jak dodał w związku z sytuacją odbędzie się narada z szefami straży pożarnej, policji oraz wojewodami.
  • Priorytet - jak najszybsza pomoc poszkodowanym - napisał premier.

"Razem z ministrem @jbrudziński na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju w związku z orkanem #Fryderyka. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali i pomagali tej nocy. Narada z szefami @KGPSP, @PolskaPolicja oraz wojewodami. Priorytet - jak najszybsza pomoc poszkodowanym" - napisał premier.

MSWiA podkreśliło w komunikacie, że minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński jest na bieżąco informowany o sytuacji w województwach, nad którymi przechodzi orkan "Fryderyka"; "na bieżąco" też przekazuje te informacje premierowi Morawieckiemu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w czwartek po południu ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla 13 województw. Wiać ma przez całą noc i w piątek do południa; opady śniegu, zawieje i zamiecie są możliwe w województwach: dolnośląskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - I stopień; dla siedmiu - stopień II.

Silny wiatr i obfite opady śniegu spowodowały liczne awarie prądu w całym kraju. Jak podało wieczorem na Twitterze MSWiA, a także szef RCB, elektryczności nie miało 54,3 tys. odbiorców (najwięcej w woj. wielkopolskim - 24,5 tys., zachodniopomorskim - 9,5 tys., łódzkim - 8,5 tys.). "Do godz. 20.00 odnotowano 220 interwencji z powodu wiatru oraz 96 interwencji z powodu opadów śniegu. Służby działają" - dodał dyrektor RCB Marek Kubiak.

Trudne warunki atmosferyczne powodują także opóźnienia, przekierowania i odwołania rejsów z większości lotnisk. Utrudnienia odnotowano na lotniskach w Warszawie, Modlinie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

Oto bilans wichur w województwach:

Dolnośląskie: Uszkodzone dachy i połamane drzewa po wichurach

Śląsk: Brak prądu i utrudnienia na kolei

Lubuskie: Powalone drzewa i uszkodzone budynki×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.