PARTNER PORTALU
  • BGK

Większe Opole: Gminy protestują i otrzymują listy poparcia

  • MN    15 grudnia 2016 - 11:06
Większe Opole: Gminy protestują i otrzymują listy poparcia
Klamka zapadła, ale gminy liczą na uchylenie rozporządzenia w sprawie powiększenia Opola. (fot. wikipedia)

• Od nowego roku wejdzie w życie projekt powiększenia granic Opola, poprzez zmianę granic sąsiednich gmin: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków.
• Choć klamka zapadła, gminy nie chcą się z tym pogodzić. Otrzymują też listy poparcia od rad miejskich i gminnych z całej Polski.
• Gminy wciąż chcą uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów. Czy jest na to szansa? Rząd Beaty Szydło już raz uchylił rozporządzenie na trzy dni przed jego wejściem w życie.
Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków solidarnie wystąpiły ze stanowiskami do premier Beaty Szydło, w których apelują o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2016 r., dotyczącego zmiany ich granic na rzecz większego Opola.

Dodatkowo, jak poinformował nas Związku Gmin Śląska Opolskiego, poparcie dla opolskich gmin płynie z całego kraju. Do tej pory wpłynęło 215 stanowisk rad miejskich i gminnych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Stanowiska te zostały przesłane do posłów i senatorów oraz eurodeputowanych. Związek Gmin Śląska Opolskiego, w stanowisku nr 31, protestuje przeciwko pozbawieniu gminnych wspólnot samorządowych Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków części ich majątku zgromadzonego w wyniku 26 lat pracy samorządów gminnych.

Czytaj też: Prezydent o powiększeniu i nowym Opolu: Protesty to normalna rzecz w demokracji

ZGŚO powołuje się również na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który przystąpił do skargi konstytucyjnej społeczności gmin graniczących z Opolem.

Z całej Polski płyną również stanowiska i listy poparcia dla opolskich gmin. Poniżej przedstawiamy przykłady:

Rada Miejska w Mosinie (woj. wielkopolskie) uchwaliła m.in.: Rada Miejska w Mosinie solidaryzuje się z mieszkańcami wyżej wymienionych gmin, którzy nie godzą się na włączenie części obszaru do miasta Opola. Rada Miejska w Mosinie podziela obawy mieszkańców Gminy Dąbrowa, Gminy Dobrzeń Wielki, Gminy Komprachcice oraz gminy Prószków, że zmiana terytorialna spowoduje utratę majątku w postaci nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych oraz infrastruktury społecznej i technicznej, pogorszenie sytuacji finansowej oraz społecznej tych gmin.

Rada Gminy Lubiewo (woj. kujawsko-pomorskie) dając swój wyraz poparcia dla apeli Rad Gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków napisała, że „[…] Artykuł 165 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że „jednostki samorządu terytorialnego mają osobowość prawną. Przysługują im prawo własności i in. prawa majątkowe.” Nadanie osobowości pranej wspólnotom samorządowym jest „prawnym wyrazem ich samodzielności”. W 1998 r. został ukształtowany ustrój samorządu terytorialnego, który opiera się na konstytucyjnej gwarancji samodzielności wykonywania swoich zadań przez jednostki samorządu terytorialnego, co należy uszanować.”

Rada Gminy Sochocin (woj. mazowieckie) w uzasadnieniu napisała, że „[...] podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, która posiada osobowość prawną, prawa własności i inne prawa majątkowe. Ponadto zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową. W apelu Rady Gminy Dąbrowa przedstawione zostały wyniki konsultacji społecznych, w których cyt.: „96% mieszkańców przy frekwencji 50% opowiedziało się przeciwko zmianie granic”. 

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszkaniec, 2016-12-20 13:20:53

    W Wielkopolsce miasto Leszno chce wchłonąć Wilkowice - najbogatszą wieś Gminy Lipno przy bardzo zdecydowanym proteście mieszkańców wsi (70% jest przeciwnych).