PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Marszałek przekaże 2,33 mln zł samorządom poszkodowanym w nawałnicach

  • PAP/MN    15 września 2017 - 16:05
Wielkopolskie: Marszałek przekaże 2,33 mln zł samorządom poszkodowanym w nawałnicach
Marszałek Marek Woźniak zwrócił się już 18 sierpnia do samorządów, aby ci przesłali wnioski, jeśli oczekują wsparcia od województwa. (fot. facebook)

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak przekaże 2,33 mln zł 15 samorządom, które najbardziej ucierpiały w wyniku sierpniowych nawałnic.
• Pieniądze trafią m.in. do Wrześni, Gniezna, Jaraczewa i Nekli.

• Pieniądze pójdą m.in. na remonty placówek oświatowych, infrastruktury sportowej, drogowej, naprawy parków.

• Na kolejnej sesji marszałek zaproponuje kolejną uchwałę, na mocy której kolejne 17 samorządów będzie mogło otrzymać wsparcie. 

Decyzję o przekazaniu środków dla samorządów podjęto w piątek, w trakcie nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Uchwała została przyjęta przez aklamację.

Marszałek podkreślił w piątek, że do samorządowców zwrócił się już 18 sierpnia, aby ci przesłali wnioski, jeśli oczekują wsparcia od województwa.

"Nasza pomoc, jak sądzę, będzie znaczącą pomocą, która pozwoli samorządom przy udziale własnych środków, środków z ubezpieczeń czy rządowych, naprawić te wszystkie niezbędne szkody" - powiedział Woźniak.

Czytaj też: Marszałek pomorski pisze do Mateusza Morawieckiego

Środki trafią m.in. Wrześni, Gniezna, Jaraczewa, Nekli, a także do gmin: Opatówek, Wapno, Kiszkowo, Koło, Chrzypsko Wielkie, oraz powiatów, m.in. rawickiego, gnieźnieńskiego i wrzesińskiego.

Samorządy będą mogły przeznaczyć pieniądze m.in. na remonty samorządowych placówek oświatowych, infrastruktury sportowej, drogowej, naprawy parków, a także na remonty podlegających samorządom budynków komunalnych.

"Samorząd województwa nie ma uprawnień to tego, aby przekazywać środki finansowe, które mogłyby pomóc osobom prywatnym, rolnikom czy też przedsiębiorcom. Tutaj są linie wsparcia ze strony budżetu państwa i one są na ten cel wykorzystywane" - zaznaczył Marek Woźniak.

Czytaj też: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa? "Ta instytucja nie działa"

Jak dodał, po podjęciu uchwały, z każdym z samorządów zostaną podpisane szczegółowe umowy dotyczące warunków przekazania pieniędzy.

Marszałek zapowiedział także, że na kolejnej sesji zaproponuje kolejną uchwałę w tej sprawie, na mocy której kolejne 17 samorządów będzie mogło otrzymać łącznie ok. 2 mln zł.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia, zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.