PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 15:22
Wielkopolskie: Marszałek województwa deklaruje pomoc poszkodowanym gminom
M.in. w Gnieźnie trwa wielkie sprzątanie po przejściu nawałnic (fot. UM Gniezno)

Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego zadeklarował pomoc gminom i powiatom, które ucierpiały wskutek ubiegłotygodniowych nawałnic. Czeka na wnioski od samorządów w tej sprawie. Pieniądze mają pochodzić z rezerwy ogólnej budżetu województwa.
Marszałek województwa wielkopolskiego przypomniał, że zgodnie z obowiązującym prawem samorząd województwa może udzielać wsparcia samorządom gmin i powiatów w formie pomocy budżet - budżet, na realizację zadań publicznych. "Nie obejmuje to, niestety, możliwości pomocy mieszkańcom i podmiotom prywatnym. Podobnie jak w latach ubiegłych możliwa jest za to pomoc na remonty i odtworzenie zniszczonych obiektów publicznych" - podał Woźniak. Jako przykład takiej pomocy podał dotację na odbudowę drogi w Jankowie Przygodzkim, zniszczonej wskutek wybuchu gazu w 2013 roku.

"Oczekuję, tak jak zawsze w takich okolicznościach, wniosków od gmin i powiatów ws. udzielenia pomocy na odbudowę zniszczonych obiektów publicznych, z podaniem potrzebnej kwoty. Stosownie do zgłoszonych wniosków, pomoc finansowa zostanie udzielona z rezerwy ogólnej budżetu województwa" - zapewnił.

Marek Woźniak poinformował też, że z dotychczasowego doświadczenia wielkopolskiego samorządu wynika, że najbardziej efektywną jest forma refundacji poniesionych kosztów. "Z mojej rekomendacji Zarząd Województwa Wielkopolskiego zawnioskuję w stosownym czasie do Sejmiku z propozycją wprowadzenia zmian w budżecie. Dziś wiemy, że z wnioskiem o wsparcie wystąpi miasto Gniezno, z którym jestem w stałym kontakcie" - podał.

Wskutek nawałnic, które w miniony weekend nawiedziły region, uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Państwowa Straż Pożarna odebrała ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.