PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie, ośrodki adopcyjne: żaden ośrodek w regionie nie jest zagrożony?

  • PAP/MN    18 lipca 2016 - 21:02
Wielkopolskie, ośrodki adopcyjne: żaden ośrodek w regionie nie jest zagrożony?
Marek Woźniak ocenił, że sytuacja ośrodków jest dramatyczna (fot. facebook)

Ośrodki adopcyjne w regionie nie są zagrożone, marszałek gra na emocjach rodzin - tak informację marszałka wielkopolski o możliwej likwidacji ośrodków skomentowała w poniedziałek (18 lipca) wicewojewoda. Według Marka Woźniaka, ośrodki są zagrożone z powodów finansowych.
Marszałek województwa wielkopolskiego na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej poinformował, że samorząd dostał dotąd z budżetu centralnego niespełna połowę środków potrzebnych na procedury adopcyjne, nie wiadomo, czy i kiedy otrzyma więcej pieniędzy. Marek Woźniak (PO) ocenił, że "sytuacja jest dramatyczna" i możliwa jest likwidacja większości z sześciu działających w regionie ośrodków adopcyjnych.

Marszałek podał, że w 2015 r. na procedury adopcyjne w regionie wydano 3,3 mln zł, w tym roku na ten cel samorząd otrzymał 1,8 mln zł rządowej dotacji.

"Dostaliśmy zaledwie połowę środków finansowych. Z korespondencji z wojewodą nie wynika zapewnienie o tym, że dostaniemy drugą transzę. Już powinniśmy podjąć decyzję o zamknięciu ośrodków adopcyjnych w Wielkopolsce: pod koniec czerwca powinniśmy złożyć wypowiedzenia pracownikom, zaś od października powinniśmy zaprzestać działalności. Nie możemy się pogodzić z taką sytuacją" - dodał.

Działalność ośrodków adopcyjnych jest zadaniem rządowym zleconym do realizacji samorządom województw. W Wielkopolsce działa sześć ośrodków adopcyjnych, w tym trzy niepubliczne. Według marszałka, jeżeli samorząd nie dostanie pieniędzy na ich działalność, w najbliższym czasie będzie musiała zapaść decyzja o wygaszaniu aktywności ośrodków niepublicznych i funkcjonujących poza Poznaniem. Wszystkie sprawy będzie musiał przejąć ośrodek w Poznaniu. Zdaniem marszałka będzie się to wiązało z licznymi niedogodnościami - głównie dla starających się o adopcję rodzin spoza stolicy Wielkopolski.

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg zapewniła w poniedziałek, że funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych w regionie nie jest w żaden sposób zagrożone. Komentując słowa marszałka, powiedziała, że jest to "granie na uczuciach i budzenie negatywnych emocji, aby polska rodzina nie czuła się bezpieczna".

Wicewojewoda poinformowała, że w całym kraju trwa zlecona przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej weryfikacja wydatkowania przez samorządy środków na zadania związane z ośrodkami adopcyjnymi. Wyjaśniła, że 15 lipca do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu przesłana została stosowna tabela, gotowe wyliczenia mają wrócić do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) w środę, dzień później trafią do resortu rodziny. Jak podkreśliła, od tych wyliczeń zależy wysokość środków przekazanych samorządom.

"Ministerstwo musi się przyjrzeć wydatkowaniu środków. To, że przez osiem lat nie były wypracowane zasady ich przekazywania nie znaczy, że tak ma być dalej. Warto zauważyć, że rokrocznie przekazywane środki rosną, natomiast liczba dzieci przekazywanych do adopcji maleje. W 2012 zgłoszonych do ośrodków adopcyjnych było 891 dzieci, natomiast w 2015 - 454. Mniejsza jest też liczba dzieci przysposobionych" - powiedziała Maląg.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.