PARTNER PORTALU
 • BGK

Wielkopolskie, wichury: Brak prądu i awarie wodociągów. Są poszkodowani

 • PAP/AT    6 października 2017 - 07:20
Wielkopolskie, wichury: Brak prądu i awarie wodociągów. Są poszkodowani
W wielu dzielnicach Poznania nie ma wody (fot.pixabay.com)

Dwie osoby zostały poszkodowane w wyniku potężnych wichur, jakie od czwartkowego (5 października) popołudnia przechodzą nad Wielkopolską. Ranne zostały dwie kobiety, w Poznaniu i Ostrowie Wielkopolskim.
Jak powiedział kpt. Michał Kucierski z Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, "podczas trwającej wichury na kobietę przewrócił się płot. Kiedy straż pożarna przyjechała na miejsce, kobieta zdążyła się już jednak sama wydostać". Po zdarzeniu została przewieziona do szpitala.

Poszkodowana została także ponad 50-letnią kobieta w Ostrowie Wielkopolskim, na którą powaliło się drzewo. Jej stan lekarze określają jako bardzo ciężki.

Do poważnego zdarzenia doszło też w miejscowości Małachowo w powiecie śremskim. Tam z powodu uszkodzenia budynku mieszkalnego ewakuowano sześć osób, w tym troje dzieci.

Mateusz Gościniak z Enei Operator powiedział, że z powodu przechodzących nad Wielkopolską potężnych wichur, bez prądu w regionie jest ponad 240 tys. odbiorców; najwięcej awarii i problemów w dostawie energii elektrycznej odnotowano w okolicach w okolicach Leszna - tam bez prądu jest ponad 80 tys. odbiorców, oraz w powiecie wrzesińskim - ok. 50 tys. odbiorców.

Problemy z dostawą energii elektrycznej mają także mieszkańcy okolic Jarocina, Kalisza, Kępna, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Słupcy i Turku. Energa Operator, która obsługuje ten teren, podaje, że obecnie tylko w tym rejonie bez prądu jest ponad 105 tys. odbiorców.

Według ostatnich danych, PSP otrzymała w samej Wielkopolsce ponad 900 zgłoszeń. "Najwięcej zgłoszeń otrzymaliśmy dotychczas z terenu powiatu poznańskiego - ok. 130 zgłoszeń, leszczyńskiego - 100, nowotomyskiego - 70, ostrowskiego - 60, szamotulskiego - 50, oraz z terenu powiatów grodziskiego, kościańskiego i kaliskiego - ok. 40 zdarzeń. Zgłoszenia dotyczą głównie powalonych drzew, uszkodzonych budynków i zablokowanych dróg" - mówił Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu.

Jak dodał, z powodu bardzo ciężkiej sytuacji w województwie lubuskim i dolnośląskim, wielkopolscy strażacy zostali poproszeni o przekazanie, w miarę możliwości, agregatów prądotwórczych do dyspozycji PSP na tamtym terenie.

W wielu dzielnicach Poznania nie ma wody. Miejska spółka wodociągowa Aquanet podaje, że awarie są najprawdopodobniej spowodowane pogodą. W stolicy Wielkopolski są także problemy w ruchu tramwajowym na trasie PST.

Jak podało w czwartek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dotyczące silnego wiatru, który w porywach może osiągać do 130 km/h, dla województw; mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego.

Ostrzeżenie II stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • 52241, 2017-12-26 16:32:59

  Do Wiwi: dzięki temu, że AXPO jest mistrzem filantropi - nawet wiatr nie przeszkadza w dostawach tańszego prądu... A druty ciągną się aż ze Szwajcarii...
 • Wiwi, 2017-12-26 15:46:47

  Odkąd zmieniłem dostawcę energii elektrycznej na AXPO to nie mam problemów ani z dostawą prądu ani z wysokimi cenami prądu :) Rachunki spadły zaraz po zmianie dostawcy:)
 • Wajtek, 2017-10-31 17:54:04

  Po ostatnich wichurach zmienilem dostawce energii elektrycznej na Axpo. Duzo mniej place za prad a w dodatku ich serwis dziala bardzo sprawnie w przypadku awarii. Na szczescie mnie ominely wszelkie uniedogodnienia w tym roku ;)