PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie: Wszczęto kontrole w domu pomocy w Wolicy

  • PAP/MN    14 października 2016 - 19:38
Wielkopolskie: Wszczęto kontrole w domu pomocy w Wolicy
W domu pomocy w Wolicy trwają czynności dochodzeniowo-śledcze policji. (fot. mat.policji)

• Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zarządził kontrolę w domu pomocy dla osób potrzebujących w miejscowości Wolica w Wielkopolsce.
• Równolegle w placówce trwa kontrola sanitarna oraz czynności dochodzeniowo-śledcze policji.
• Wojewodę już pod koniec września poinformowano o braku wpisów placówki do wymaganych rejestrów.
"Wojewoda wielkopolski skierował w piątek na miejsce inspektorów, którzy kontrolują placówkę" - poinformował rzecznik wojewody Tomasz Stube.

Jak tłumaczył, wójt gminy Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim Józef Podłużny poinformował pod koniec września wojewodę o braku wpisów placówki do wymaganych rejestrów. Wójt zwrócił się także z prośbą o podjęcie działań w celu ustalenia czy budynek, w którym prowadzona jest działalność, spełnia ustawowe wymogi. Wojewoda zwrócił się wówczas o informacje m.in. do inspekcji sanitarnej, nadzoru budowlanego, policji oraz straży pożarnej.

Stube potwierdził, że placówka nie posiada obecnie żadnego wpisu do rejestru wojewody. "Otrzymaliśmy pismo podpisane przez Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego (…) z informacją o otwarciu placówki dla osób potrzebujących, bezdomnych w miejscowości Wolica - wpisu jednak nie dokonano, postępowanie jest w toku" powiedział.

"W związku z posiadanymi informacjami do wszystkich ośrodków pomocy społecznej na terenie województwa wielkopolskiego przesłano e-maila z informacjami, że placówka nie figuruje w żadnym z rejestrów prowadzonych przez wojewodę wielkopolskiego i wątpliwościami, co do legalności prowadzonej działalności. Poproszono gminy o niekierowanie osób do tej nielegalnej placówki" - zaznaczył Stube.

Czytaj tez: Łódzkie: Wojewoda zarządził kontrole w noclegowniach i schroniskach

Dodał, że z prośbą m.in. o informacje dotyczące działalności ośrodka zwrócono się także do Zwierzchnika Kościoła Starokatolickiego w RP.

Komendant Komisariatu Policji w Opatówku poinformował natomiast, że na terenie posesji przebywa ponad 20 osób. Policja nie ma obecnie żadnych informacji o zagrożeniu zdrowia ani życia mieszkańców.

W czwartek po kontroli służb w trybie natychmiastowym zamknięto Dom Schronienia Samotnych i Potrzebujących oraz Samotnej Matki w Zgierzu k. Łodzi. Działalność placówki, prowadzonej także przez Kościół Starokatolicki w RP i również bez wymaganego zezwolenia wojewody, związana była z całodobową opieką nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku.

W środę łódzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci pięciu podopiecznych tego ośrodka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.