PARTNER PORTALU
  • BGK

Wigilia dla bezdomnych i ubogich w miastach w całej Polsce

  • PAP/AT    19 grudnia 2017 - 08:38
Wigilia dla bezdomnych i ubogich w miastach w całej Polsce
W 18 miastach odbędzie się wigilia dla ubogich i bezdomnych (fot.pixabay.com)

W niedzielę (24 grudnia) w 18 miastach Polski, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie i Kielcach odbędzie się wigilia dla bezdomnych i ubogich.
• Ponad 10 tys. osób ubogich, samotnych i bezdomnych zje wspólny posiłek podczas Wigilii Caritas.

• Odbędzie się ona w niedzielę (24 grudnia) w 18 miastach Polski, m.in. w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Lublinie i Kielcach - poinformowała Caritas Polska.

• Już od wielu lat tak ważne dla nas jest to, by stworzyć dla potrzebujących okazję do spotkania przy wigilijnym stole - powiedział zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Krzysztof Sroka.

Jak podano komunikacie opublikowanym na stronie, będzie to pierwsza Wigilia Caritas zorganizowana na tak dużą skalę.

W ocenie zastępcy dyrektora Caritas Polska ks. Krzysztofa Sroki, każdy człowiek marzy o tym, by spędzić Wigilię "z najbliższymi przy zastawionym stole". "Wiemy jednak, że życie pisze różne scenariusze i nie każdy ma taką szansę. Dlatego już od wielu lat tak ważne dla nas jest to, by stworzyć dla potrzebujących okazję do spotkania przy wigilijnym stole" - zaznaczył ks. Sroka.

Zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej ks. Krzysztof Banasik wyjaśnił, że w akcji chodzi o to, by "bezdomni spotkali się na Wigilii w godnym miejscu, nie na dworcu czy ogrzewalni". "Zapraszamy te osoby do symbolicznego domu, którego na co dzień im brakuje. Dla każdego, bez względu na tożsamość, czekają tam otwarte drzwi i wigilijny stół" - podkreślił.

W Kielcach Wigilia Caritas odbędzie się już po raz kolejny w Wojewódzkim Domu Kultury. Spotkanie poprzedzi msza św. w intencji osób bezdomnych i ubogich w kieleckiej katedrze. Organizatorzy przewidują udział ok. 500 osób.

Czytaj też: Tłumy bezdomnych i potrzebujących na wigilii na krakowskim Rynku

W Poznaniu w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich do wspólnego stołu zasiądą rodziny wielodzietne, seniorzy, samotni, chorzy i bezdomni - w sumie ok. 2 tys. osób. Według organizatorów, dla uczestników przygotowywanych zostanie kilkaset kilogramów karpia, kapusty i ziemniaków. Na stole pojawiają się tradycyjne świąteczne potrawy.

Z kolei w Krakowie Wigilia dla ubogich, organizowana od lat w klasztorze oo. Franciszkanów, tym razem odbędzie się w restauracji Stara Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca. Udział w spotkaniu zadeklarował m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jak czytamy w komunikacie, produkty spożywcze niezbędne do przygotowania posiłków a także naczynia, sztućce i opakowania jednorazowe oraz okolicznościowe torby na prezenty przekaże bezpłatnie diecezjalnym Caritas, czyli organizatorom Wigilii, sieć sklepów Selgros Cash&Carry.

Caritas Polska jest największą charytatywną organizacją pozarządową w kraju. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy dobroczynnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa na podstawie ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku ma status organizacji pożytku publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.