PARTNER PORTALU
  • BGK

Wigilie dla ubogich i samotnych w Katowicach, Krakowie, Białymstoku

  • PAP / MIW    25 grudnia 2017 - 11:53
Wigilie dla ubogich i samotnych w Katowicach, Krakowie, Białymstoku
Z uczestnikami wigilia dla ubogich w Białymstoku Życzenia podzielili się opłatkiem prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda. (fot. twitter.com / mat. UM Białystok)

Ponad tysiąc osób zjadło w niedzielę po południu wigilijny posiłek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jego uczestnicy mówili, że o zapotrzebowaniu na takie spotkanie świadczy liczba gości - nie tylko biednych, ale też potrzebujących drugiego człowieka.
Odbywająca się w Katowicach Wigilia dla samotnych to kolejna już edycja przedsięwzięcia, organizowanego przez Fundację Wolne Miejsce, którą założył restaurator Mikołaj Rykowski.Jak przyznał 18 lat temu zaprosił wraz z żoną do siebie na Wigilię samotnego, smutnego sąsiada.

Potem w kolejnych świątecznych spotkaniach Rykowskiego uczestniczyło po kilka- kilkanaście osób. Parę lat temu jego przedsięwzięcie zyskało wsparcie władz samorządowego Parku Śląskiego, a potem także władz miast. Obok spotkań wigilijnych zaczął też organizować śniadania wielkanocne.

- Od tamtego czasu te Wigilie cały czas są. To, że państwo tu jesteście pokazuje, że są potrzebne - zaznaczył Rykowski.

Uczestnikom Wigilii życzenia składali organizatorzy, przedstawiciele katowickiego i siemianowickiego samorządu oraz pracujący co roku jako wolontariusz Kamil Durczok. Prezydent Katowic Marcin Krupa ocenił, że święta Bożego Narodzenia, to czas, w którym warto zatrzymać się, rozejrzeć dookoła i podzielić z bliskimi i potrzebującymi pomocy posiadanymi radością, miłością, pokojem.

- Ale również podzielić się tym, co jest w danym momencie oczekiwane i potrzebne. (...) Zawsze będziemy służyć miejscem na tego typu działania, bo to oddawanie cząstki siebie drugiemu człowiekowi - zapewnił Krupa.

Podobne wigilie dla samotnych i ubogich odbyły się w innych miastach Polski. W Białymstoku Caritas Archidiecezji Białostockiej wspólnie z białostocką Fundacją Rodziny Czarneckich zorganizowała wigilijną kolację w Zespole Szkół Katolickich. Udział w niej wzięło ponad 600 osób. Życzenia złożyli im i podzielili się opłatkiem prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz metropolita białostocki arcybiskup Tadeusz Wojda. W Krakowie zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej wigilijna wieczerza odbyła się w restauracji Stara Zajezdnia. Organizacje wieczerzy dofinansowało miasto Kraków i wojewoda małopolski, a cześć żywności przekazała prywatna firma - właściciel sieci hurtowni spożywczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.