PARTNER PORTALU
 • BGK

Witold Stępień: Zakończenie negocjacji z Airbusem to zła decyzja dla łódzkiego

 • PAP/MN    11 października 2016 - 15:53
Witold Stępień: Zakończenie negocjacji z Airbusem to zła decyzja dla łódzkiego
Mam nadzieję, że region nie będzie pozostawiony po raz kolejny sam sobie - mówi Witold Stępień. (fot. lodzkie.pl)

• Witold Stępień, marszałek woj. łódzkiego, zaznacza, że zakończenie negocjacji z Airbusem  to zła decyzja dla łódzkiego. 
• Utworzenie centrum serwisowego dla śmigłowców w łódzkich wojskowych zakładach lotniczych zdaniem marszałka nie pozwoli na rozwój, lecz jedynie na utrzymanie istniejącego stanu rzeczy.
• Marszałek ma nadzieję, że zasiadający z Sejmie posłowie z woj. łódzkiego mają pomysł na wsparcie regionu.
O utworzeniu w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 centrum serwisowego dla śmigłowców polskiej armii, które dostarczą w najbliższych latach zakłady w Mielcu i Świdniku poinformowali we wtorek w Łodzi premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

"Dzisiejsza obietnica ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, że łódzkie zakłady lotnicze będą centrum serwisowym dla śmigłowców jest tylko utrzymaniem stanu rzeczy. A Łódzkie potrzebuje impulsu, jakim byłyby inwestycje wynikające z offsetu" - napisał w oświadczeniu marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Jak zaznaczył marszałek, zerwanie negocjacji z Airbusem dotyczących zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii to "zła decyzja dla Łódzkiego".

"Region potrzebujący wsparcia został pozbawiony kontraktu, który mógł mu zapewnić rozwój na wiele lat. W Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi miało zostać wybudowanych co najmniej 50 śmigłowców. Francuzi zapowiadali utworzenie 3 tysięcy miejsc pracy i utrzymanie dotychczasowych" - podkreślił Stępień.

Czytaj też: Jerzy Szmit: zamknięcie Łodzi dla tirów to złe rozwiązanie

Marszałek przypomniał, że do regionu łódzkiego miała trafić część wielomiliardowego offsetu, zaś Airbus Helicopters współpracujący od lat z Politechniką Łódzką dawał również gwarancję na wykorzystanie jej kadry naukowców.

"Po miesiącach nadziei na ożywienie gospodarcze w regionie pozostał wielki zawód. Specjaliści z Wojskowych Zakładów Lotniczych obawiają się o swoje miejsca pracy, region stracił szansę na impuls rozwojowy" - dodał.

Stępień wyraził też nadzieję, że rząd, w którym zasiada trzech ministrów legitymujących się mandatami poselskimi z województwa łódzkiego, ma pomysł na wykorzystanie potencjału Łódzkiego.

"Mam nadzieję, że region nie będzie pozostawiony po raz kolejny sam sobie, jak po upadku przemysłu lekkiego" - zaznaczył.

Po podanej w ubiegłym tygodniu przez rząd informacji o zakończeniu negocjacji umowy offsetowej z Airbus Helicopters Stępień przypomniał, że A.H. nie tylko zaoferował produkcję swojego śmigłowca w państwowych WZL nr 1 w Łodzi należących w 100 proc. do kapitału polskiego, ale też zapowiedział utworzenie z zakładami spółki joint venture, która będzie montowała helikoptery. Pracę miało znaleźć kolejnych 300 osób.

Czytaj też: Prezydent miasta krytykuje rząd: nie będzie impulsu gospodarczego

 

Marszałek zapowiedział, że w najbliższych dniach zamierza skierować do Ministerstwa Rozwoju pismo z pytaniem o powody tej decyzji. Temat zostanie też poruszony podczas najbliższej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego.

"Podejmiemy specjalne stanowisko, w którym bezpośrednio ustosunkujemy się do decyzji rządu o zerwaniu negocjacji w sprawie śmigłowców oraz będziemy domagali się wyjaśnienia od premier Beaty Szydło - przyczyn i argumentów, które zaważyły na takiej, a nie innej decyzji Ministerstwa Rozwoju" - poinformował wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak.

Zdaniem Klimczaka, zerwanie rozmów z Airbus Helicopters "jest najgorszą dla Łodzi decyzją, jaką polskie rządy podjęły w ostatnich 27 latach".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.