PARTNER PORTALU
 • BGK

Władysław Kosiniak-Kamysz: Do wyborów samorządowych PSL idzie pod własnym szyldem

 • PAP/JS    28 marca 2017 - 19:37
Władysław Kosiniak-Kamysz: Do wyborów samorządowych PSL idzie pod własnym szyldem
Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że PSL na 16 województw rządzi w 15 (fot. Urszula Pasławska/twitter)

Do wyborów samorządowych PSL idzie pod własnym szyldem, to sprawdzona marka - powiedział  prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Stronnictwo wystawi w wyborach do sejmików wojewódzkich i powiatów od 25 do 30 tysięcy kandydatów.

• Cel, jaki stawia sobie PSL, to powtórzenie wyniku wyborów z 2014 roku i umocnienie pozycji na poziomie regionalnym.

• Władysław Kosiniak-Kamysz zauważył, że PSL na 16 województw rządzi w 15.

Kosiniak-Kamysz, który brał udział w posiedzeniu zarządu wojewódzkiego PSL w Olsztynie podkreślił, że cel, jaki stawia sobie Stronnictwo w wyborach samorządowych, to powtórzenie wyniku wyborów z 2014 roku i umocnienie swojej pozycji na poziomie regionalnym.

Jak zauważył PiS zapowiadając zmiany w ordynacji wyborczej przewidujące ograniczenie sprawowania mandatów do dwóch kadencji dla prezydentów miast, burmistrzów i wójtów stosuje "grę nie fair-play".

"Jeśli dojdzie do zapowiedzi PiS i zrealizowane one zostaną w postaci ustawy, to po pierwsze będzie to złamanie konstytucji, bo jest to ograniczenie biernego prawa wyborczego dla 1600 osób, po drugie dojdzie do złamania dobrych obyczajów i po trzecie dojdzie do ograniczenia władzy suwerena"- podkreślił Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "to suweren powinien decydować, kto jest jego gospodarzem i kto się sprawdza".

"Nie ma potrzeby ingerencji, ok. 40 proc. wójtów, burmistrzów i prezydentów wymieniło się w ostatnich wyborach. Oni nie uzyskali powtórnego mandatu. Ograniczenie kadencyjności jest tylko w 2 państwach na 28 przebadanych przez Fundację Batorego. Są to Włochy i Portugalia. Mówię o tych konkretnych przykładach, żeby pokazać obłudę tego działania i ograniczenia rozwoju małych ojczyzn"- podkreślil lider PSL.

Jednocześnie zauważył, że PSL w samorządzie, gdzie się decydują sprawy najbliższe mieszkańcom, na 16 województw rządzi w 15. "I chcemy to powtórzyć. To nie jest efekt tylko ostatnich wyborów, tak jest tak od 2006 roku. Większość wójtów i burmistrzów, jeśli pochodzi z jakiejś partii, to pochodzi z PSL" - zaznaczył lider PSL.

Ocenił, że "PiS poprzez zapowiedzi o ograniczeniu kadencyjności nie chce na pewno polepszenia bytu małych ojczyzn". "Chce w swoim mniemaniu zaszkodzić PSL. Proszę się o PSL nie martwić. Wójt, burmistrz, prezydent, który dostaje dobry wynik od sześciu kadencji, czy od dwóch kadencji, tak jak w Kurzętniku czy w Braniewie, może powtórzyć ten wynik do rady powiatu czy sejmiku. Oni sobie naprawdę dobrze poradzą"- zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że w poniedziałek na kongresie samorządności w Krakowie Stronnictwo przedstawiło główne postulaty dotyczące samorządów. Chodzi o wprowadzenie budżetów obywatelskich na poziomie powiatów i województwa, likwidację funkcji wojewody, zapisania w konstytucji szczebli samorządowych, jakimi są powiaty i województwa oraz zapowiedź nowej ustawy o finansowaniu samorządów i dekoncentracji administracji publicznej i przenoszenia siedzib różnych instytucji poza stolicę.

Kosiniak-Kamysz ocenił też, że decyzja o powołaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który od 1 września zastąpi likwidowane: Agencję Rynku Rolnego oraz Agencję Nieruchomości Rolnych jest niepotrzebna.

"Zmiana tabliczek nie przysporzy większych dopłat unijnych, domagamy się sprawozdanie od ministra rolnictwa, ile razy wystąpił do Unii Europejskiej z wnioskiem o podwojenie dopłat, jakie działania podjął w sprawie ASF i ptasiej grypy, jakie będą wypłacone odszkodowania za zablokowany handel z Rosją? Chcemy zniesienia embarga na polskie produkty do Rosji"- podkreślił lider PSL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • nono, 2017-03-29 18:53:07

  Wikipedia - Polskie Stronnictwo Ludowe - Ideologia polityczna: centryzm, agraryzm, chrześcijańska demokracja. Zatem pytanie do PSL: Czy chrześcijanie mogą polecieć na Marsa? Czy odpowiedź tak/nie podlega głosowaniu? Jeżeli tak/nie to jaka z tego wynikałaby polityka dla nauki i biznesu or...az samorządu? W internecie zapodają, że USAmerykanie, Chińczycy, Rosjanie - chcą na Marsa. Co na Marsie jest na zysk? Nic? Trzeba z lotu idei wykombinować go na Ziemi. gospodarka na Ziemi - inwestycje - biznes kosmiczny - zysk - lot idei - Mars Będzie globalne dojenie kasy od dołu do góry na inwestycje i zysk W tym marsjańskim biznesie liczy się kto pierwszy osiągnie sukces. Czy PSL planuje wprowadzić Polskę w ten ruch? Czy może fundusze kosmiczne skieruje do ludu? Internet wskazuje na ponad 100 tys. członków PSL. Jaki mają światopogląd od grawitacji?  rozwiń
 • Co ma wisieć nie utonie!, 2017-03-29 10:18:30

  A kiedy delegalizacja tej bandyckiej partii, która żyje wyłącznie dla nepotyzmu i z nepotyzmu? PSL posiada zawsze 100% zdolność koalicyjną a w porywach znacznie większą!
 • nono, 2017-03-28 21:13:05

  W tej idei i jej miary - światopogląd do grawitacji podzieli świat w XXI wieku. Przesłanka - "Do wyborów samorządowych PSL idzie pod własnym szyldem...". Jaki światopogląd do grawitacji ma PSL? Uległość czy bunt dla nauki i biznesu? Dwa światopoglądy do grawitacji - bunt i uległo...ść: 1. Uległość: Wydatki wobec badań przestrzeni kosmicznej są zbędne. 2. Bunt: Największy biznes na Ziemi będzie w ewolucji kosmicznej. 1. Ziemia jest granicą, której inteligencja nie przekroczy. Elizjum poza nią to iluzja. Na Ziemi to nasz cel. 2. Jądro planety stygnie, Ziemia się zapada, rośnie w siłę natury globalna zagłada. Przyszłość jest w niebie. 1. Polska potrzebuje powszechnego, nowoczesnego i narodowego, wszechdziedzinowgo centrum medycznego. 2. Niemożliwym jest wymyślenie fizyki rzeczy niemożliwych. Możliwe rzeczy można wymyślić. Do dzieła! 1. Światło prawdę niesie w laboratorium i w niebiesie najszybciej we Wszechświecie. My nie bujamy w obłokach. 2. Wszystkie prawa natury są już w umyśle człowieka. W przyrodzie są tylko dźwięki i nie ma w naturze muzyki. 1. Tylko między naturą światła i grawitacji ogłosiło w Krakowie PSL polityki w pro wyborczej deklaracji. 2. Tylko wówczas człowiek opuści jaskinię Platona, gdy na skrzydłach światła wolności grawitację pokona.  rozwiń