PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Nysy nie zrezygnują z Bonu Wychowawczego

  • PAP/JS    28 lutego 2018 - 18:09
Władze Nysy nie zrezygnują z Bonu Wychowawczego
Władze Nysy zaskarżą wyrok do NSA i nie zmienią takich kryteriów, jak pierwszeństwo dla małżonków. (fot. pixabay.com)

Nie zrezygnujemy z Bonu Wychowawczego, ani z zapisu preferującego małżeństwa - powiedział przewodniczący Rady Miasta Nysa Paweł Nakonieczny. We wtorek (27 lutego) Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał uchwałę za sprzeczną z konstytucją i polskim prawem.
  • Przewodniczący nyskiej rady miejskiej przyznał, że przyjęte w uchwale kryteria przyznawania bonu podyktowane są m.in. faktem, że gmina nie ma wystarczających środków, aby bon trafił do wszystkich dzieci z roczników objętych programem.
  • Według informacji Nakoniecznego, w pierwszym roku działania Bonu Wychowawczego skorzystało z niego 350 dzieci.
  • W tym roku pieniądze trafią do blisko 500 dzieci z pięciu roczników, na co gmina zapanowała w swoim budżecie ponad 2,5 mln złotych.

Nakonieczny, zapewnił że władze Nysy zaskarżą wyrok do NSA i nie zmienią takich kryteriów, jak pierwszeństwo dla małżonków.

"Jest to prekursorski, pionierski projekt wspierania małżeństw i jako samorząd nie zamierzamy się z niego wycofywać. To są nasze, gminne pieniądze. Musimy jednak uwzględnić fakt, że mamy ograniczone środki, więc musieliśmy wprowadzić jakieś kryteria pierwszeństwa. Małżeństwo jest jedyną instytucją, która gwarantuje, że dziecko jest wychowywane w rodzinie. Instytucja małżeństwa powinna być wspierana. W żadnych przepisach ogólnopolskich do tej pory nie było inicjatywy wspierania małżeństw i rodzin" - powiedział przewodniczący nyskiej rady miejskiej.

Gmina Nysa wprowadziła swój Bon Wychowawczy kilka miesięcy przed rządowym 500 plus. Zgodnie z regulaminem przyznawania bonu, dodatkowe pięćset złotych mieli otrzymywać rodzice spełniający kilka warunków m.in. co najmniej jeden z rodziców musiał pracować na etacie, lub prowadzić działalność gospodarczą. Ze względu na ograniczone możliwości budżetowe, określono także zasady pierwszeństwa w korzystaniu z bonu. Za uprzywilejowane uznano rodziny, w których rodzice pozostają w związku małżeńskim. Zasady te zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich i mieszkanka Nysy, która samotnie wychowuje dwójkę dzieci.

Zdaniem RPO, wprowadzone przez gminę zasady przyznawania bonu dyskryminują dzieci z rodzin niepełnych lub wielodzietnych. Rzecznik podkreślał, że gminy nie mogą ustanawiać praw sprzecznych z ustawą o pomocy rodzinie i konstytucją, a w jego opinii, do takiej sytuacji doszło w przypadku uchwały o Bonie Wychowawczym, bo jej autorzy, wiedząc o ograniczonym budżecie wprowadzili zasady, które w praktyce wyłączą z możliwości otrzymania bonu np. rodziny, w których jeden z małżonków zmarł lub rodziny wielodzietne, w których oboje rodzice pracują na umowach cywilnoprawnych.

Reprezentant gminy Nysa przekonywał przed sądem, że celem bonu jest promocja rodziny rozumianej jako małżeństwo mężczyzny i kobiety, której członkowie są zaradni i wychowują co najmniej dwoje dzieci. Sąd przyznał rację RPO i uchylił uchwałę w całości.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej przyznał, że przyjęte w uchwale kryteria przyznawania bonu podyktowane są m.in. faktem, że gmina nie ma wystarczających środków, aby bon trafił do wszystkich dzieci z roczników objętych programem.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.