PARTNER PORTALU
  • BGK

Władze Poręby nadal będą rządzić

  • PAP/JL    11 stycznia 2016 - 07:44
Władze Poręby nadal będą rządzić
Referendum w sprawie odwołania władz Poręby jest nieważne. Fot. Sxc.hu

Referendum w sprawie odwołania władz podzawierciańskiej Poręby jest nieważne z powodu zbyt małej liczby osób, które wzięły w nim udział.
Na pytanie o odwołanie burmistrza odpowiedziało 2025 osób. Aby referendum było wiążące, powinno ich być co najmniej 2176.

Z kolei na pytanie o odwołanie rady miejskiej przed upływem kadencji odpowiedziało 2017 osób. Aby referendum było wiążące, powinno ich być 2362.

Zgodnie z prawem, referendum w sprawie odwołania organu samorządu terytorialnego wybieranego w wyborach bezpośrednich jest wiążące, jeśli wzięło w nim udział co najmniej trzy piąte biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

Mieszkańcy Poręby, którzy wzięli udział w niedzielnym referendum, w zdecydowanej większości opowiedzieli się za odwołaniem władz miasta. Odwołania burmistrza chciało 1791 osób, przeciw było 191, zaś za odwołaniem rady miejskiej opowiedziało się 1791 osób, przeciw było 189. Uprawnionych do głosowania było 7 tys. 212 osób.

U źródeł dążeń do odwołania samorządu Poręby była bardzo trudna sytuacja finansowa gminy i podjęte przez burmistrza Ryszarda Spyrę działania oszczędnościowe. Inicjatorzy referendum ocenili je jednak jako „pozorne oszczędności, godzące w bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców”.

W uzasadnieniu wniosku o referendum jego inicjatorzy zwracali uwagę na ograniczenie połączeń komunikacji miejskiej, wyłączenie oświetlenia ulic w nocy i wysokie opłaty za odbiór śmieci. Z powodu trudnej sytuacji finansowej pracownicy miejscowych szkół nie otrzymali wynagrodzeń za listopad i grudzień. Ostatecznie zaległe pensje wpłynęły na ich konta w ostatnich dniach grudnia.

Burmistrz Spyra podkreślał, że trudności te są efektem działań władz Poręby poprzedniej kadencji i zapewniał, że robi wszystko, by ustabilizować finanse gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.