PARTNER PORTALU
 • BGK

Włodzimierz Czarzasty: Rozpoczynamy walkę o utracony elektorat

 • PAP/JS    12 maja 2018 - 16:17
Włodzimierz Czarzasty: Rozpoczynamy walkę o utracony elektorat
Włodzimierz Czarzasty (fot. arch. SLD)

SLD jest socjaldemokratyczną partią, która ma system wartości i walczy o sprawy socjalne; idziemy do wyborów samorządowych i rozpoczynamy walkę o elektorat utracony z naszej winy - mówił podczas sobotniej (12 maja) konwencji SLD w Warszawie lider partii Włodzimierz Czarzasty.
 • Lider SLD zadeklarował jednocześnie, że jego ugrupowanie nigdy nie będzie walczyło z wiarą i ludźmi wierzącymi.
 • "Bo kto w co wierzy i kto z kim śpi jest prywatną, wysublimowaną, wewnętrzną sprawą każdego człowieka" - zaznaczył.
 • Powiedział też, że Sojusz jest za dalszą integracją UE oraz za silną Polską w Unii.

Czarzasty przekonywał podczas swojego wystąpienia, że SLD jest partią potrzebną na polskiej scenie politycznej.

Wymienił sześć istotnych dla swojej partii założeń. W pierwszej kolejności wskazał na politykę historyczną. "Nigdy się nie zgodzimy, jako SLD, z tym, żeby ludzie, którzy byli aktywni zawodowo do 1990 roku, byli usuwani, żeby były im zabierane prawa nabyte, żeby byli obdzierani z honoru oraz z tego wszystkiego, co było dla nich najważniejsze i było ich dumą" - podkreślił.

Kolejnym ważnym dla SLD założeniem - jak mówił Czarzasty - są sprawy socjalne. "Jeżeli w Polsce jest lepiej, to ludzie, obywatelki i obywatele mają mieć lepiej, ludzie mają korzystać z tego, że ich kraj jest bogaty, że w ich kraju jest więcej pieniędzy, a pieniądze te powinny być sprawiedliwie podzielone" - podkreślił szef Sojuszu.

W jego ocenie w sprawach socjalnych jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. "Chcielibyśmy, żeby najniższa emerytura, najniższa pensja i najniższa renta były takie same, żeby te trzy rzeczy były ze sobą związane, czyli żeby stworzyć taki program 500 plus dla starszego pokolenia po to, żeby ci ludzie mieli namiastkę życia godnego" - podkreślił Czarzasty.

Zadeklarował, że jeśli SLD wejdzie do Sejmu, to te wszystkie sprawy socjalne, na które będzie pokrycie państwa, które wprowadził PiS, zostaną utrzymane.

Następnym wymienionym przez szefa SLD elementem było państwo świeckie. "SLD, wbrew temu, co się pisze, zawsze był za państwem świeckim" - podkreślił Czarzasty.

Zadeklarował, że jeśli jego ugrupowanie wróci do Sejmu, to będzie za tym, żeby wypowiedzieć konkordat. "Jesteśmy za tym, żeby kler został opodatkowany, żeby przychody kościoła były opodatkowane. Jesteśmy za tym, żeby pomoc państwa dla kościoła została ujawniona, bo według naszych informacji to jest 5 mld rocznie" - mówił Czarzasty.

Jak dodał, SLD opowiada się też za tym, żeby religia wróciła ze szkół do sal katechetycznych oraz żeby Episkopat "nie wtrącał się" w bieżące zarządzanie państwem.

Lider SLD zadeklarował jednocześnie, że jego ugrupowanie nigdy nie będzie walczyło z wiarą i ludźmi wierzącymi. "Bo kto w co wierzy i kto z kim śpi jest prywatną, wysublimowaną, wewnętrzną sprawą każdego człowieka" - zaznaczył.

Powiedział też, że Sojusz jest za dalszą integracją UE oraz za silną Polską w Unii. "Jesteśmy również i chce to jasno powiedzieć, (że) wcześniej czy później Polska musi się zmierzyć z wprowadzeniem euro w Polsce, nikt od tego nie ucieknie" - dodał lider SLD.

Jak zaznaczył ważną dla jego partii sprawą jest również społeczeństwo obywatelskie. "A w ramach tego społeczeństwa obywatelskiego - samorządy, silne samorządy" - podkreślił Czarzasty.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.