PARTNER PORTALU
  • BGK

Wnioski o 500 plus bezpłatne

  • PAP/JL    9 marca 2016 - 10:31
Wnioski o 500 plus bezpłatne
Wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe. Fot. Pixabay.com

Wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe, nie można żądać pieniędzy za pomoc w ich złożeniu lub wypełnieniu.
Takiego zdania jest szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska. Również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne.

W imieniu resortu rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała 9 marca porozumienie z PKO Bankiem Polskim o realizacji programu „Rodzina 500 plus” przez bankowość elektroniczną.

Zapewniła, że resort robi wszystko, by w momencie startu programu, kiedy liczba wniosków będzie prawdopodobnie bardzo duża, była możliwość składania wniosków różnymi kanałami: bezpośrednio w gminie, za pośrednictwem poczty, przez portal emp@tia prowadzony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, portal usług elektronicznych ZUS, ePUAP oraz – co jest nowością, jeśli chodzi o załatwienie spraw urzędowych online – bankowość elektroniczną.

– To zupełnie nowe podejście do kontaktów na linii obywatel-administracja – podkreśla wiceminister rodziny Bartosz Marczuk.

PKO BP jest pierwszym bankiem, który przystąpił do programu, ale najprawdopodobniej nie ostatnim.

– W najbliższych dniach kolejne banki mają przedstawić swoje deklaracje co do udziału w programie – informuje Bartosz Marczuk. Prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełło dodał, że jest w kontakcie z prezesami innych banków i wie, że wiele z nich zamierza przystąpić do programu.

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że wniosek o świadczenie z programu 500 plus jest bezpłatny i nie można żądać pieniędzy za jego pobranie, pomoc w wypełnieniu czy złożeniu. Pojawiają się jednak strony, na których oferowane są tego typu usługi.

– Nie będziemy bezczynnie patrzeć na próby wyłudzania pieniędzy – deklaruje minister Elżbieta Rafalska.

Marczuk przestrzegł, że w ten sposób wyłudzane są nie tylko pieniądze, ale również dane osobowe i przestrzegał przed korzystaniem z takich serwisów.

Jagiełło zapewnił, że również złożenie wniosku za pośrednictwem banku będzie bezpłatne; zapowiedział, że pracownicy banku będą udzielali niezbędnych informacji na ten temat.

Dzięki programowi „Rodzina 500 plus” rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) – również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.