PARTNER PORTALU
 • BGK

Wojciech Hermeliński: Chętnych na urzędników wyborczych zatrważająco mało

 • TK    6 marca 2018 - 13:50
Wojciech Hermeliński: Chętnych na urzędników wyborczych zatrważająco mało
Wojciech Hermeliński: Liczba zgłoszeń na urzędników wyborczych jest zatrważająca (Fot. pkw)

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, sędzia Wojciech Hermeliński poinformował, że do 5 marca zgłosiło się tylko 70 osób chętnych do pełnienia funkcji urzędników wyborczych. W całej Polsce powinno ich być ponad 5,5 tys.
W poniedziałkowym programie "Nie rządem Polska stoi" na antenie Polsat News 2, sędzia Wojciech Hermeliński poinformował o bardzo małej liczbie osób chętnych na urzędników wyborczych. Przewodniczący PKW zaznaczył, że sytuacja jest "zatrważająca" a małe zainteresowanie objęcia funkcji urzędnika wyborczego, jest obecnie największym problemem PKW.

Jak dodał, zgodnie z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, w całej Polsce powinno być ponad 5,5 tys. urzędników. Nowi urzędnicy powinni zostać powołani do końca kwietnia. 

Czytaj także:Wojciech Hermeliński: liczymy na spotkanie z ministrem z Joachimem Brudzińskim

Zgodnie z przepisami, urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, w które mieszka lub pracuje (nie licząc miast na prawach powiatu). Zgłoszenia będą przyjmowane tylko od osób, które pracują w administracji rządowej, samorządowej, lub w podległych im jednostkach. Korpus Urzędników Wyborczych zostanie powołany przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Czytaj także:Magdalena Pietrzak szefową KBW 

Kandydaci na urzędników wyborczych powinni składać swoje zgłoszenia do dyrektorów delegatur Krajowego Biura Wyborczego. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań i terminu przyjmowania zgłoszeń znajdują się na stronach delegatur KBW.

W gminach do 20 tysięcy mieszkańców urzędników wyborczych ma być dwóch. W gminach do 50 tysięcy mieszkańców będzie ich trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tysięcy mieszkańców – ale nie więcej niż w sumie siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.

W Warszawie liczba urzędników wyborczych ustalona będzie odrębnie dla każdej z dzielnic; ponadto powołanych będzie dwóch urzędników wyborczych wykonujących zadania o charakterze ponaddzielnicowym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Piotr, 2018-03-07 13:24:12

  Ja się bym chętnie podjął takiego wyzwania, ale nie jestem zatrudniony w administracji samorządowej
 • Kkkkkkkkl, 2018-03-07 12:26:17

  Tu sie zwolnij a tu ci zapłaca za dzien . Jaki w tym sens
 • były u. wyborczy, 2018-03-07 10:22:39

  Do jancz: Tylko straceniec lub osoba bardzo mało inteligenta podejmie sie tej fumkcji jak obca ze względu na zamieszkanie osoba nie znająca realiów organizacyjnych ma podjać odpowiedzialną pracę w innej gminie czyli np osoba zamieszkała w Szczecinie ma być urzędnikiem w Pyrzycach ?